Kadınlarda İdrar Kaçırma Şikayetleri

Sağlık satlas Haziran 12, 2019

Birçok kişide görülen idrar kaçırma problemi hayat kalitesini düşüren önemli sorunlardan biri olarak karşımıza çıkmakta. Özellikle kadınlarda sıkça karşılaşılan bir problem olan idrar kaçırma sorununu her üç kadından biri yaşamakta.

İdrar kaçırma sorunu yaşayan kadınlar sık sık idrara gitme, sıkışma, gece idrara sık kalkma, idrar yaparken yanma veya kesik kesik idrar yapma, idrar yapamama, tam boşaltamama gibi sorunları da beraberinde yaşayabiliyor.

Sosyal hayatı olumsuz yönde etkileyen idrar kaçırma problemi gülerken, öksürürken, ağır kaldırırken, tuvalete hemen gidememe durumunda, cinsel ilişki sırasında ya da spor yaparken görülebilir. Hatta bazı durumlarda uyku sırasında idrar kaçırma olabilir.

Kadınlarda İdrar Kaçırmanın Nedenleri

Kadınlarda İdrar Kaçırma Şikayetlerinin Başlıca Nedenleri Şunlardır:

-Genetik (Bağ dokusu, kalıtımsal olarak zayıf ve sarkmaya eğilimli olan bireylerde, bu problem sıklıkla oluşur)

-Kronik solunum yolu hastalıkları

-Zor doğumlar

-Daha önce geçirilen vajinal operasyonlar

-Menopoz

-Radyasyon tedavisi

-Kronik kabızlık oluşturur.

Kadınlarda İdrar Kaçırmanın Tedavisi

İdrar kaçırma yakınmasının farklı şekillerde tedavi yöntemleri bulunmaktadır. Hastanın yakınmaları, muayene bulguları, laboratuvar sonuçları ile uygun tedavi yöntemleri seçilir. Tedavi seçenekleri basitten daha karmaşık olana doğru; davranış tedavileri, sağlıklı yaşam biçimleri, egzersizler ve diğer fizik tedavi yöntemleri, ilaç tedavisi ve cerrahi tedavidir. Ancak uygulanan tedavilerde bir sonuç elde edilmemesi durumunda cerrahi tedavi uygulanır.

#Kadınlarda İdrar Kaçırma Şikayetleri #Kadınlarda İdrar Kaçırma Şikayetlerinin Başlıca Nedenleri #Kadınlarda İdrar Kaçırmanın Tedavisi