Kalbin Kinetik Enerjisini Elektrik Enerjisine Dönüştürdüler

Genel satlas Nisan 21, 2019

Dartmouth College bulunan Prof. Mühendisler şarj olabilen ve implante olabilen  kardiyak enerji toplamaya yarayan bir icat geliştirdiler.

Dartmouth College bulunan Prof. Mühendisler birçok çeşidi bulunan implante edilebilen makineyi çalıştırabilmek için kalpte bulunan kinetik enerjiyi yakalamak ve bu enerjiyi elektriği dönüştürmeyi amaçlayan bir icat geliştiriliyor.

Herkesin bildiği gibi kalp atışının kuvveti çok fazladır ve bu araştırmayla hayatımızı değiştirebilecek cihazlara enerji(şarj) verebilir.Ulusal Sağlık enstitüleri tarafından finansal destek yapılan çalışmaya göre Dartmouth’taki Thayer Mühendislik Okul’undaki Prof. Mühendisler tarafından yapılan ve geliştirilen ve implanteyi büyük miktarda yapabilen cihazı çalıştırmak için gereken kalbin kinetik enerjisi elektriliğe dönüştürülebilir.

Dünyada bulunan birçok insan her 10 yılda yenilenmesi gereken pillere ve diğer hayat kurtaran icatlara güvenip yaşıyor.

Dartmouth Mühendislik Profesörü John XJ Zhang: “Herhangi bir implante edilebilir biyomedikal cihaz için nihai problemi çözmeye çalışıyoruz.”

Dartmouth’ta Araştırmacı Lin Dong: “Cihazın vücudun işlevine müdahale etmemesi aynı derece büyük bir öneme sahiptir. Biyouyumlu, hafif, esnek ve düşük profilli olması gerektiğini biliyorduk; bu nedenle sadece mevcut kalp pili yapısına uymuyor, aynı zamanda gelecekteki çok işlevsellik için ölçeklenebilir.”

İmplante edilebilir biyomedikal cihazlar için etkili olacak bu buluş ince film içerir.bu buluşa eklenen malzeme adı verilen bir ince polimer piezoelektrik film türüdür ve yapıları gözenekli bir şekilde yapıldığında en ufak hareketi bir enerjiye dönüşebilir.Araştırmada bulunan ekip kullanılan elektiriğin kalp pilinde bulunan kinetik enerjiden elde edile bileceğini buluşlarında buldular. Bu buluş İmplante edilebilir biyomedikal cihazlar için iyi bir enerji kaynağı olabilir.

Başka bir faydası ise: birbirine benzer modüller sensör olarak   hastaların gerçek zamanlı izlenmesi için için kullanılabilirler.

Zhang: “Yakında yayınlanacak harika sonuçlarla ilk hayvan çalışmaları turunu tamamladık. Başlıca tıbbi teknoloji şirketlerinden şimdiden çok fazla ilgi duyuluyor. Lin Dong ile çalışan Dartmouth’ta Doktora Yenilik Programı öğrencisi ve çalışmanın yazarlarından biri olan Andrew Closson, iş ve teknoloji transferi becerilerini bu girişimin ilerlemesi için kullanıyor.”

#kalp kinetik enerji #kalp pili #kalp pili değişimi #kalp pili fiyatı 2019 #kalp pili fiyatları #kalp pili nedir #kalp pili resmi