Kalp Deliği Ameliyatlarında Robotik Cerrahi

Kalpte sağ ve sol olmak üzere iki kulakçık bulunmaktadır. Sağ ve sol kulakçıkları birbirinden ayıran kas dokusunda doğuştan gelen bir kusur sebebiyle kalpte oluşan deliğe triyal septal defekt (ASD) denilmektedir. Kap deliği, doğuştan meydana gelen kalp anormalileri içinde en fazla görülenidir.

Kalpte ki delik nedeniyle, sol kulakçıktaki temiz kan sağ kulakçıktaki kirli kana karışır ve sağ karıncığa aktarılır. Sağ karıncıkta normalinden fazla kan biriktiğinde bu odacık kalınlaşıp büyür. Buradaki kan da temizlenmek üzere akciğere pompalanır. Akciğere normalden fazla kan pompalanması akciğerde hacim yüklenmesine sebep olur ve akciğerin atardamarlarındaki basıncın artmasına yol açar ve bu durum kalbe ve akciğerlere zarar vermiş olur.

Kalp Deliğinin (Triyal Septal Defekt (ASD))Belirtileri

Küçük kalp delikleri herhangi bir belirti göstermeyebilir. Bazıları ise ileriki yaşlarda belirti gösterir. Kalp deliklerinin görülen başlıca belirtileri ise şunlardır;

-Nefes darlığı, sık nefes alıp verme,

-Halsizlik

-Bacaklarda, ayaklarda ya da karında şişlik

-Kalp çarpıntısı veya eksik kalp atımı

-Sık karşılaşılan akciğer enfeksiyonları

-İnme

-Kalpte steteskopla duyulabilen hırıltı

Kalp Deliğinin Sebepleri

Kalp deliği oluşmasının iki ayrı nedeni bulunmaktadır. Kalp delikleri, doğumsal olarak meydana çıkar ve ikincisi erişkinlik döneminde kalp krizi sonrasında meydana çıkabilir.

Kalp Deliğinin Tanı Ve Tedavisi,

Kalp deliğinin tanısı için ekokardiyografi, röntgen, elektrokardiyografi (EKG), manyetik rezonans rörüntüleme (MR), bilgisayarlı tomografi (BT) yöntemlerinden faydalanılır. Çoğu kalp deliği çocukluk döneminde kendiliğinden kapanır. Ancak kendiliğinden kapanmayan büyük ve kalıcı kalp delikleri için cerrahi müdahaleye gerek duyulur.

Kalp Deliği Ameliyatlarında Ki Cerrahi Yöntemler

Robotik Cerrahi(Robot Destekli Minimal İnvaziv Cerrahi): Robotik kalp ameliyatları açılan küçük kesilerden gerçekleştirilir. Hastaya birkaç adım mesafede bulunan cerrah, cerrah konsolunu kullanarak, robotun çok dar alanlarda çalışabilen, insan elinden daha fazla hareket kabiliyetine sahip enstrümanlarını kontrol eder. Cerrahın yaptığı her hareket anlık olarak daha hassas ve daha keskin bir şekilde ameliyat bölgesine aktarılır. Bu ameliyatların en büyük avantajı, hastanın göğüs kemiği kesilmediği için ameliyat sonrası iyileşme sürecinin daha kısa olmasıdır.

Açık Cerrahi: Açılan büyük kesilerden açık cerrahi aletleri kullanılarak yapılan ameliyatlardır. Açık kalp ameliyatları göğüste büyük bir kesi açılarak ve göğüs kemiği kesilerek yapılır. Hastanın iyileşme süresi boyunca çoğunlukla sırtüstü yatması gerekir ve iyileşmesi uzun sürer.

Minimal İnvaziv Kalp Cerrahisi: Açılan küçük kesilerden gerçekleştirilen ameliyatlarda göğüs kemiği kesilmez, kaburga kemiklerinin arasından açılan kesiler kullanılır.

Sosyal Medyada Paylaşın: