Kansere Yol Açan Gıdalar

Sağlık satlas Kasım 5, 2019

 

Birçok kişi bazı gıdaların zararlarını bilerek tüketmeye devam ediyor. Bu gıdalar özellikle kanser başta olmak üzere obezite, kalp damar rahatsızlıkları ve şeker hastalığı gibi birçok probleme sebebiyet vermekte.

Sağlığımıza olumsuz yönde etkileyen gıdalardan en önemlileri şunlar;

-Soğuk Yenen Gıdalar; Salam, sosis, kaşar vb. gibi işlenmiş soğuk gıdaların içinde birçok zararlı madde bulunmaktadır. Bunların bize zarar vermesinden daha muhtemel olan şey bunların içlerine bozulmamaları için katılan nitratların bize zarar vermesi.

-Sosisli Sandviçler; Sosislilerin içlerinde de bir sürü kanser yapıcı madde var. Daha iyi anlaşılması için örnek vermek gerekirse, her yıl işlenmiş etten dolayı ölen kişi sayısı 34,000.

-Beyaz Un;Beyaz un aslında size yararlı olan tam buğday ununun alınıp ağartılması, karıştırılması ve tanınmaz hale gelene dek işlenmesiyle meydana geliyor. Bu nedenle sağlık için pek tavsiye edilmiyor.

-Şekerli Gazlı İçecekler; Şekerli gazlı içeceklerde bulunan Aspartam adı verilen tatlandırıcı beyin kanseri, lösemi ve diğer kanser türleriyle ilişkilendiriliyor.

Şekerli Tatlılar; Şekerli tatlılarda zararlı olan meyvelerdeki glikoz değil, çok işlenmiş beyaz şekerler.

Hidrojene Yağlar; Hidrojene yağlar bir sürü farklı çeşit gıdada yer almaktadır. Mesela hazır ambalajlı yiyeceklerde, fast food tarzı yiyeceklerde ve margarinde bulunur. Bu yağlar bir zamanlar bitkisel yağlar olmakla beraber daha sonra işlenerek trans yağa dönüştürülmüş yağlardır. Bu tür yağlar çeşitli kanser türlerine sebebiyet verdiği belirtilmektedir.

#Kansere Yol Açan Gıdalar