Kanserle İlgili Yeni Gelişmeler Gelecek İçin Umut Oldu

Sağlık satlas Şubat 7, 2020

Kanserle ilgili en çok merek edilen sorulan sorulardan biri olan acaba kanseri yıllar öncesi tahmin etmek mümkün mü sorusunun cevabını uzmanlar verdi…

Kanser hakkında araştırma yapan uluslararası ekip kanserin yıllar önce tespit edilip edilmeyeceği sorunun cevabını buldu. Uluslararası ekip tarafından yapılan açıklamaya göre bazı kanser türleri yıllar öncesinden saptanabilmekte.

Francis Crick, Welcome Sanger, European Bioinformatics Enstitüleri ile Oxford, Glasgow ve East Anglia üniversitelerinden 1300 bilim insanının 10 yıl boyunca genlerde kansere yol açan mutasyonları incelemesi sonucunda elde ettiği bulgular açıklandı. Yapılan açıklamada 38 kanser türünde 2 bin 500’den fazla tümördeki 47 milyon genetik değişim analiz edildi. Özellikle yumurtalık kanseri ile “gliyoblastom” ve “medülloblastom” olarak adlandırılan 2 tip beyin tümöründe genetik mutasyonların “bilhassa erken” gözlendiğini ortaya koydu.

Yapılan araştırmada yumurtalık kanserinde bu tehlikeli değişimlerin 10-20 yıl önce başladığı, nadir de olsa kansere yakalanmadan 40-50 yıl önce görülebileceği belirtildi.

Uluslararası ekip tarafından gerçekleştirilen çalışma, gelecekte çocukların kansere yakalanmalarını önlemek için genetik mutasyonların taramadan geçirilmesini mümkün kılabilecek bir gelişme olarak yorumlanıyor.

#Kanser #Kanserle İlgili Yeni Gelişmeler Gelecek İçin Umut Oldu