Karaciğer Yağlanmasına Dikkat

Genel satlas Haziran 13, 2019

Genel olarak orta yaşlarda görülen karaciğer yağlanmasın yaygın sağlık sorunlarından biridir. Ülkemizde her 4 kişiden birinde karşımıza çıkan karaciğer yağlanması tedavi edilmediği takdirde karaciğer iltihaplanmasına, siroza ve karaciğer kanserine neden olmaktadır.

Vücuttaki yağları temizleyerek vücuttan atma görevi olan karaciğer vücuttaki en çalışkan organlardan biridir ve toksinlerin uzaklaştırılması, safra asidinin üretilmesi, bazı proteinler ve kolesterolün üretilmesi, fazla glikozun depolanması için glikojene dönüştürülmesi, demirin depolanması ve kanın pıhtılaşması gibi birçok görevi bulunmaktadır. Ancak enzim dengesinin bozulması ve topladığı yağları vücuttan atamaması durumunda karaciğerde yağlanma oluşur.

Karaciğer Yağlanmasının Nedenleri

Karaciğer yağlanmasının en önemli nedenlerden biri aşırı alkol tüketimidir.
Diğer nedenleri ise;
-Obezite ve bel çevresinde aşırı yağlanma
-Kanda çeşitli yağ tiplerinin yüksekliği
-Sağlıksız ve yağlı beslenme düzeni
-Hareketsizlik
-Hazır ve paketli gıda tüketimi
-Karaciğer yağlanmasına neden olacak çeşitli ilaçlar
-Şeker hastalığı
-Rafine edilmiş karbonhidratların aşırı tüketimi
-Hızlı kilo kaybı
-Düzensiz ve sağlıksız beslenme

Karaciğer Yağlanmasının Belirtileri Nelerdir?

Karaciğer yağlanmasının belirtileri nadir olarak görülse de yorgunluk ve halsizlik, karnın sağ veya merkez bölgesinde hafif ağrı veya dolgunluk, karaciğer enzimlerinin seviyelerinde artış olmasıdır.

Karaciğer Yağlanmasına Ne İyi Gelir?

Sağlıklı ve dengeli beslenmek karaciğeriniz için oldukça önemlidir. Bol sebze tüketin ve makul miktarda meyve yiyin. Kavrulmamış kuru yemiş, balık ve az yağlı et, lahana ve Turpgilleri tüketin. Rokayı kahvaltıda bile bulundurun. Enginar, soğan, sarımsak, pırasa, bamya, taze fasulye, kabak, ıspanak, pazıyı da listeye eklemeyi unutmayın.
Yürüyüş yapın. Hareket etmek metabolizmayı düzenleyen, şekerin yüksek verimli yakıt olarak kullanılmasını sağlayan, insülin direncini yöneterek karın içi yağlanmayı azaltıp karaciğerin yağ depolamasını engelleyen en iyi, en etkili yöntemdir. Bu nedenle en azından günlük hayatınızda yürüyebileceğiniz uzaklıkta olan bir yere giderken taşıtları kullanmayın ve yürüyün…

Meşrubatlar, gazlı kolalı içecekler tüketmemeye özen gösterin.

#Karaciğer Yağlanmasına Dikkat... #Karaciğer Yağlanmasına Ne İyi Gelir? #Karaciğer Yağlanmasının Belirtileri Nelerdir? #Karaciğer Yağlanmasının Nedenleri