Kas Ve Eklem Ağrılarınızın Nedeni D Vitamini Eksikliği Olabilir

Sağlık satlas Haziran 13, 2019

En önemli kaynağı güneş olan D Vitamin Eksikliği kas ve eklem ağrılarına da neden olmaktadır.

Kas ve eklem ağrıları nedeniyle doktora başvuran hastalar üzerinde yapılan araştırmalarda hastaların yüzde 75’inde D Vitamini eksikliği tespit edildi.

Modern yaşam tarzının sonucunda yaşamın genel olarak kapalı işyerlerinde geçirilmesi hafta sonu tercihlerinin de kapalı alış veriş merkezlerinin olması güneş görmemize engel olmakta ve beraberinde D Vitamini eksikliğine neden olmakta. Türkiye de yapılan araştırmaya göre D vitamini eksikliğinin görülme sıklığı kadınlarda daha fazla olmak üzere yüzde 93’tür.

Yapılan araştırmalara göre kış aylarında D Vitamin eksikliği daha fazla olurken yaz aylarında daha azdır. Mart ayında ise D vitamini en düşük seviyede bulunmaktadır.

D Vitamin Eksikliği Başka Hangi Hastalıklara Neden Oluyor

D vitamini eksikliğinin kas ve eklem ağrılarının yanı sıra başka hastalıklarda da ana etken olmasa dahi, ilişkili olduğu bilinmektedir. D vitamini eksikliği halsizlik, yorgunluk, depresyona eğilim, Multipl Skleroz, tansiyon, kalp, diyabet gibi birçok hastalıklarla ilişkilendirilmektedir.

D Vitamin Hangi Gıdalarda Bulunmakta

D vitamini bakımından zengin olan besinler yağlı balık türleri, yumurtanın sarısı, dana karaciğeri, tereyağdır.
Kas ve eklem sağlığının yanı sıra ruh sağlığı için de faydaları olduğu bilinen D vitaminin en önemli kaynağının güneş olduğu unutulmamalıdır. Bu nedenle güneşi bol gören ülkemizde özellikle yaz aylarında bol bol güneşlenmeyi ihmal etmemenizi tavsiye ederiz.

#D Vitamin Eksikliği Başka Hangi Hastalıklara Neden Oluyor #D Vitamin Hangi Gıdalarda Bulunmakta