Kas Ve Eklem Ağrısı Yaşıyorsanız D vitamini Eksikliğiniz Olabilir

Sağlık satlas Kasım 5, 2019

Türk doktorlarının fizik tedavi kliniğine yaygın vücut ağrıları nedeniyle başvuran hastalar üzerinde yapılan araştırma sonucunda hastaların yüzde 74’ünde D vitamini eksikliği görüldü.

Türk doktorların hastalar üzerinde gerçekleştirdiği araştırmalar D vitamini ile kas eklem ağrısı arasında yakın ilişki olduğunu ortaya çıkardı. 14 bin 925 hasta üzerinde gerçekleştirilen araştırma sonucuna göre, bu hastaların 11 bin 29’unda D Vitamini eksikliği olduğu tespit edildi.D vitamini eksikliği kadınlarda daha sık görülüyor.

D vitamin eksikliğinin yaşanmasında ki başlıca nedenlerden bazıları modern yaşam tarzının gerekliliği olarak kapalı işyerlerinde çalışmak, hafta sonlarını da alışveriş merkezlerinde geçirmek.

Yaygınlaşan bu yaşam tarzı nedeniyle güneşe çıkmıyoruz. D vitamininin sentezi için de güneşe maruz kalmak şart. Biz besinlerle yeteri kadar D vitamini alamıyoruz ancak D vitamini bakımından zengin olan besinler var. Yağlı balık türleri, yumurtanın sarısı, dana karaciğeri, tereyağ gibi besinler de D vitamini bakımından zengin gıdalar arasında yer alıyor.

Kas ve eklem sağlığının yanı sıra ruh sağlığı için de faydaları olduğu bilinen D vitaminin en önemli kaynağının güneş olduğunu mümkün oldukça güneşlenmemiz gerektiğini unutmayalım.

#D vitamini Eksikliği #Kas Ve Eklem Ağrısı