Kilomu Nasıl Korurum ?

Kilo veremiyorum bari kilomu koruyayım diyenlerden misiniz? İşte bu yazımızda sizlere yardımcı olacak birkaç önemli noktadan bahsedeceğiz.

Kilolarınızı korumada en önemli etken yediğiniz yemeklerde ki porsiyon miktarı. Porsiyon kontrolünü sağlayarak aldığınız enerjiyi dengede tutarsınız. Kilo korumak istiyorsanız sağlıklı ve yeterli bir beslenme programıyla enerji alımınızı dengede tutmanız gerekmektedir. Porsiyon kontrolünü yapmak beslenmenin en önemli bileşenlerinden biridir.

Sağlıklı bir şekilde kilolarınızı korumak istiyorsanız porsiyon dediğiniz miktarın karşılığını mutlaka öğrenin. Kaç gram olduğunu veya nasıl ölçümlendireceğinizi öğrenir ve kendiniz o porsiyon miktarından fazla yememeyi alışkanlık haline getirirseniz her şey daha kolay olur.

Evinizde kullandığınız yemek tabaklarının ve servis tabaklarının boyutlarını gözden geçirin. Servis tabağı çapınız 20-22 santimden büyük olmasın, büyükse imkanınızda varsa tabaklarınızı değiştirin. Bu durum sadece yemek ve servis tabaklarımız için geçerli değil tabi ki kaseler, bardaklar, hatta kepçe ve kaşıklarınız için bile geçerli. Çünkü tabaklarınız ne kadar büyük olursa sizin de yediğiniz yemeklerin porsiyon miktarları artar.

Yemek yediğiniz ortamın sakin ve çok uyarıcı renklerle çevrili olmaması, yemek yerken başka bir şeylerle ilgilenmemek (TV seyretmemek, bir şeyler okumamak), her lokmadan sonra elimizden kaşığı – çatalı bırakmak, yemeklerimizi iyi çiğnememek kilo aldıran faktörlerin arasında değerlendirilebilir.

Ayrıca ara öğünlerde ceviz ve fındığı bir kaçta tane yerine avuç avuç yemekte kilo aldıran etmenlerden.

Kısacası yediklerimize dikkat eder ve aşırıya kaçmazsak kilo alma gibi bir derdimiz olmaz işin sırrı porsiyon miktarlarında.

112
Sosyal Medyada Paylaşın: