Kırım-Kongo Kanamalı Ateşi Hastalığına (KKKA) Karşı Tavuklar Çözüm Olabilecek Mi?

Sağlık satlas Haziran 11, 2019

Kırım-Kongo Kanamalı Ateşi hastalığı (KKKA) keneler tarafından taşınan bir virüstür.

Hayvanlardan insanlara bulaşan karakterli bir enfeksiyon hastalığı olan Kırım-Kongo Kanamalı Ateşi hastalığı (KKKA) ateş, halsizlik, iştahsızlık, kas ağrısı, baş ağrısı, bulantı, kusma, ishal ve ağır vakalarda kanama gibi bulgular ile seyrederek ölümlere neden olabilir.

Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) hastalığı ölümlere yol açan ve yaz ile bahar aylarının korkulu rüyası olan bu hastalığa karşı son zamanlarda etkili bir yöntemde kırsal kesimlerde oturanlarının tavuk bakması oldu.

Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) hastalığına sebep olan kene türünün görülme alanları her yıl daha fazla olan ve ölümlere yol açan kenelere karşı tavuk bakmaya başlayanlar durumdan oldukça memnun.

Bir tavuğun 150-200 metrelik bir alanı temizleyebildiğini belirten uzmanlar haşerelerle mücadelede oldukça etkili bir yöntem olduğunu belirttiler.

Özellikle kırsal kesimde yaşayanlar ile müstakil bahçeli evlerde yaşayanlar kene ve haşerelerden korunmak için tavukları kullanıyor.  Öyle ki Aydın’da semt pazarlarında tavuklar kene savar adıyla satışa çıkarıldı.

Tavukların kene savaşında ne kadar başarılı olacakları bilinmez ancak denemeye değer….

#Kırım-Kongo Kanamalı Ateşi hastalığı (KKKA) #Kırım-Kongo Kanamalı Ateşi Hastalığına (KKKA) Karşı Tavuklar Çözüm Olabilecek Mi?