KIZLIK ZARI VE KIZLIK ZARI DİKİMİYLE İLGİLİ MERAK EDİLENLER

Sağlık satlas Nisan 4, 2019

Kızlık zarı toplumumuzda önemli bir konu. İlişki yada farklı nedenlerle kaybedilen kızlık zarı bazen kızlar için hayati bir mesele haline gelebiliyor. Bu nedenle kızlık zarını diktirme gereği duyuyorlar.

Kızlık zarı, vajen girişinden 1.5cm içeride bulunan bir ince perdenin ortası adet kanamasının akması için açık ve deliktir ve vajina girişini tamamen kapatmaz. Bu deliğin şekli ve yapısı kişiye göre farklılık gösterebilir. Kızlık zarının yapısı, yeri her kadında farklıdır. Kızlık zarının yapısına ve şekline göre ilk ilişki sonrası kanama miktarı da değişebilir.

Kızlık zarı ilişki sırasında, sert bir cismin üstüne oturduğunuzda, vajene cerrahi müdahalelerde, uzun süre yapılan mastürbasyonda yırtılabilir. bazen kadınlar yırtıldığını hissetmeyebilir de. Kızlık zarının dikildiği ilişki öncesi ve sonrasında kesinlikle anlaşılamamaktadır. Ancak bir uzman muayenesinde anlaşılabilir.

Kızlık zarı aşırı esnek olanlarda veya zar üzerinde yapısal olarak az sayıda damar bulunması durumunda, ilk cinsel ilişkide kanama gerçekleşmeyebiliyor. Bilimsel bir çalışma olmamakla beraber, kadınların muhtemelen yüzde 1-2’sinde kızlık zarının ilk cinsel ilişkide kanamadığı tahmin ediliyor. Ayrıca, erkeğin de hoşgörülü davranması ve zorlayıcı hareketlerden kaçınması durumunda kızlık zarının yırtılması sırasında ağrı da oluşmuyor veya çok az hissediliyor.

Kızlık zarı,en fazla cinsel ilişki sırasında, onun haricinde mastürbasyonda vajina içerisine yabancı bir cisim sokularak veya genital bölgeye alınan darbeler sonucunda yırtılabilmektedir.

KIZLIK ZARI DİKİMİ

Kızlık zarı yıllardır kolaylıkla dikilebiliyor. Kızlık zarı dikimi için kaç kez ilişkiye girildiği veya ne zaman kızlık zarının yırtıldığı önemli değildir. Bu operasyonda; “kalıcı” veya “geçici” olmak üzere iki teknikten yararlanılıyor.

KIZLIK ZARI DİKİMİ VE ÇEŞİTLERİ

1-GEÇİCİ KIZLIK ZARI DİKİMİ ;

Genellikle düğünden en erken 7-10 gün öncesine kadar yapılabilir. Burada daha önceden yırtılmış kızlık zarının yeniden onarılması söz konusudur. Yırtılan kısımlar yeniden karşı karşıya getirilerek yeniden dikilir. Eğer kısa süre içinde bir beraberlik olmazsa kullanılan iplikler ten rengindedir ve kendi kendine yaklaşık 20 günde emilir.

2-KALICI KIZLIK ZARI DİKİMİ ;

Bu işin uzmanları tarafından vajen dokusundan yeni bir kızlık zarı oluşturulması ile yapılır. Aylar hatta yıllar sonra bile birliktelik söz konusu olduğunda kanama oluşur. Hijyene dikkat edilmesi oluşabilecek komplikasyonları en aza indirir.

#KIZLIK ZARI DİKİMİ #KIZLIK ZARI DİKİMİ VE ÇEŞİTLERİ #KIZLIK ZARI VE KIZLIK ZARI DİKİMİYLE İLGİLİ MEREK EDİLENLER