Koah Hastalığı

Dünyada ve ülkemizde oldukça sık görülen bir hastalık olan KOAH yani Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı, önlenebilen ve tedavi edilebilen bir hastalıktır.

Koah hastalığı, akciğerlerde bulunan ve bronş adı verilen hava keseciklerinin tıkanması sonucu hastalarda solunum güçlüğü, öksürük ve nefes darlığı gibi şikayetlere yol açan kronik bir hastalıktır. Uzmanlara göre dünyada en sık ölüme yol açan 4’üncü hastalıktır.İlerleyici ve tam olarak geri dönüşümlü olmayan, buna karşılık önlenebilir ve tedavi edilebilir bir akciğer hastalığıdır.

KOAH HASTALIĞININ BELİRTİLERİ

KOAH hastalığının belirtileri hastalara göre farklılık göstermektedir. Hastalığın genel olarak görülen belirtileri ise; yorgunluk sonrası artan nefes darlığı, sık sık öksürme, hırıltı ve göğüste sıkışmadır.

Hafif KOAH, orta şiddette KOAH, ağır veya çok ağır KOAH olamak üzere hastalık 3 gruba ayrılır.

Hafif Koah

Hastada öksürük ve balgam görülür ağır bir iş yapıldığında veya hızlı yürüdüğünüzde nefes biraz sıkışabilir.

Orta Şiddette Koah

Öksürük, balgam ve nefes darlığının şiddeti biraz daha artmıştır. Ağır bir iş yaparken veya günlük işleri yaparken hasta zorlanır.

Ağır Veya Çok Ağır Koah

Sürekli nefes darlığı vardır. Öksürük ve balgam sıktır. Enfeksiyondan geç iyileşme olur. Evde günlük işler yapılamaz hale gelir ve hasta çok çabuk yorulur. Hasta merdiven çıkamaz veya oda içinde dahi yürünemez hale gelir.

KOAH HASTALIĞININ NEDENLERİ

KOAH hastalığına yakalanma nedenlerinden biride sigaradır. Sigara içmek ve sigaraya pasif maruziyet de solunumsal semptomlara ve KOAH gelişimine katkıda bulunur. İş yeri ortamındaki tozlar ve kimyasal maddeler (buhar, iritan maddeler, dumanlar) ve iyi havalanmayan evlerde yemek pişirme ve ısınma amacıyla kullanılan organik yakıtların (odun, tezek vb) yol açtığı iç ortam hava kirliliğide KOAH hastalığının diğer bir nedenleridir.

112
Sosyal Medyada Paylaşın: