Kolon Kanserinde Robotik Cerrahi

Sağlık satlas Şubat 20, 2020

Kalın bağırsağın diğer adı da kolondur. Kalın bağırsakta kanser hücresi oluşumuna “Kolon Kanseri” denilmektedir.

Kolon kanseri genel olarak iyi huylu hücre yığını olan polipler ile başlar ve zamanla kolon kanserine dönüşebilir. Bu sebeple poliplerin alınması ileride ki kolon kanseri oluşumunu engellemek için oldukça önemlidir.

Kolon Kanserinin Belirtileri

Kolon kanserinin başlıca belirtileri;

-Rektumda ya da dışkıda kanama

-Normal bağırsak alışkanlıklarında diyare ya da ishal gibi kalıcı bir değişiklik

– Bağırsağın tamamen boşaltılamadığı hissi

-Karın bölgesi ya da rektumda yumru ya da ağrı

-Rektumda gerilme hissi

-Açıklanamayan kilo kaybı veya halsizlik

-Tümör kanamasından kaynaklanan anemi (alyuvar hücre seviyesinin az olması).

Kolon Kanserinin Sebepleri

Çoğu durumda kolon kanserine neyin sebep olduğu tam olarak bilinememekte Ailenin kolon kanseri hikayesi olması, bağırsakta polip ya da adenom adı verilen oluşumlar, uzun yıllar çok ağır ülseratif kolit ya da Crohn hastalığına sahip olmak, beslenme, sigara ve alkol kullanımı, diyabet gibi etkenlerin kolon kanserinde rol oynadığı düşünülmektedir.

Kolon Kanseri Tanısı Ve Tedavisi

Kolon kanseri tanısında kolonoskopi, kan testi ya da görüntüleme testleri kullanılmaktadır. Kolon kanseri tedavisinde kemoterapi, radyasyon tedavisi ve ilaç tedavisi uygulanmaktadır. Ancak kolon kanseri tedavisinde cerrahi yöntemlerde seçenekler arasında yer alır.

Kolon Kanseri Tedavisinde Cerrahi Yöntemler

Robotik Cerrahi(Robot Yardımlı Minimal İnvaziv Cerrahi): Hastaya 3-4 metre mesafede bulunan cerrah tarafından gerçekleştirilen ameliyatta operasyon boyunca hastanın başında duran bir diğer cerrah konsoldaki cerraha yardımcı olur. Hastanın karın bölgesinde açılan birkaç küçük kesiden gerçekleştirilen operasyonda kolonun kanserli kısmının çevre dokularla bağlantısını kestikten sonra kalan kısımlardan ayırarak vücuttan çıkarır. Kolonun ayrılan kısımlarını birleştirerek dışkıya yeni bir çıkış yolu sağladıktan sonra küçük kesiler kapatılarak operasyon sonlandırılır.

Açık Cerrahi: Açık cerrahi yönteminde kolonun kanserli tarafında açılan büyük bir kesiden gerçekleştirilen operasyonda kolonun kanserli kısmı çıkarıldıktan sonra kolonun veya rektumun sağlıklı kısmı birleştirilir. Ancak kolonun veya rektumun sağlıklı kısımları dışkının vücudu terk etmesi için uygun değilse dışkının hastanın karnında açılan bir delik aracılığıyla bağırsaktan direk olarak torbaya boşaltılması sağlanır.

Laparoskopik Cerrahi(Minimal İnvaziv Cerrahi): Robotik cerrahi yönteminde olduğu gibi operasyonlar küçük kesilerle gerçekleştirilir. Ekrandan ameliyathaneye iletilen 2 boyutlu görüntü rehberliğinde cerrah uzun düz laparoskopik aletleri kullanarak operasyonu gerçekleştirir. Kanserli kolon veya kolonun bir kısmı çıkarılır ve dışkıya yeni bir çıkış yolu yaratıldıktan sonra operasyon sonlandırılır.

#Kolon Kanseri Tanısı Ve Tedavisi #Kolon Kanseri Tedavisinde Cerrahi Yöntemler #Kolon Kanserinde Robotik Cerrahi #Kolon Kanserinin Belirtileri #Kolon Kanserinin Sebepleri