Koroner By-Pass Ameliyatında Robotik Cerrahi

Kalp krizi riskini kaldırarak kişilere ikinci bir yaşam şansı veren ve halk arasında en çok merak edilen ameliyatların başında gelen koroner arter bypass ameliyatı, yeterli kanı taşıyamayan bir atardamarın, tıkalı bölgesine vücudun başka bir bölgesinden hazırlanan damar vasıtası ile köprü oluşturularak kan ihtiyacının karşılanmasıdır.

Kan, vücut için gerekli oksijen ihtiyacını karşılayamadığı zaman hastalarda genellikle göğüs ağrısı oluşur. İlaçlar ve damarları açmak için uygulanan anjiyoplasti gibi tedavi seçenekleri yetersiz geldiği durumlarda koroner by-pass ameliyatı seçeneği değerlendirilir. Koroner by-pass ameliyatında kanın kalbe akabilmesi için yeni bir yol oluşturulur.

Koroner by-pass ameliyatında göğüs, bilek veya bacaktan alınan sağlıklı bir damar, daralmış veya tıkanmış olan alanın hemen üstüne veya hemen altına bağlanır. Ameliyat sonrası genellikle hastalar sorunsuz bir şekilde yaşamlarını sürdürürler.

Koroner By-Pass Ameliyatı Ne Kadar Sürer?

Gerçekleştirilen ameliyatın şekline, yapılacak by-pass sayısına, aynı seansta kalbe yönelik diğer bir cerrahi girişimin bulunup bulunmamasına göre değişkenlik göstermektedir.

Koroner By-Pass Ameliyatı Sonrası Yaşam Süresi

Ameliyatta bazı hastalarda kesin tedavi bazı hastalarda ise kısmi tedavi sağlanır. Bu nedenle Koroner By-Pass ameliyat sonrası yaşam süresi buna bağlı olarak değişkenlik gösterir. Ayrıca doktor tavsiyelerini dinleyip yaşamını tavsiyeler doğrultusunda düzenlemek, ilaçları düzenli kullanıp doktor kontrollerine düzenli gitmek yaşam kalitesi için oldukça önemlidir. Ameliyat sonrası belirtilen kurallara uyulursa genellikle 8-10 yıl sorunsuz bir yaşam sağlanır. Bu süre bazı durumlarda daha kısa bazı durumlarda ise daha uzundur.

Koroner By-pass Ameliyatında Kullanılan Cerrahi Yöntemler

Robotik Cerrahi (Robot Yardımlı Minimal İnvaziv Cerrahi):Hastayla aynı odada bulunan konsol aracılığıyla cerrahın yaptığı el hareketleri aynı zamanda robotun enstrümanlarına iletilir ve operasyon gerçekleştirilir. Tüm operasyon boyunca hastanın başında bulunan bir cerrah da operasyon süresince konsol başındaki cerrahın ihtiyacı olduğu takdirde steril olarak hastaya müdahale eder. Kemik kesilmediğinden hasta günlük yaşantısına çok daha hızlı dönebilir.

Açık Cerrahi: Açık cerrahi büyük kesilerden gerçekleştirilir. Koroner by-pass ameliyatında hastanın göğsünde büyük bir kesi açılır ve göğüs kemiği kesilir. Kalp buzla soğutulurken kalbe kan taşıyan damarlara koruyucu bir solüsyon enjekte edilir. Bu işlem ameliyat sırasında kan akışındaki azalmanın hasarının minimuma indirilmesini sağlar.

Minimal İnvaziv Koroner By-pass: Hastanın göğüs kemiğinin kesilmesi yerine kaburgalarının arasında açılan 5-6 cm’lik bir kesiden gerçekleştirilir. Hastanın durumuna göre kalbin durdurulması gerekebilir.

Sosyal Medyada Paylaşın: