KÜRTAJ NEDİR? KAÇ HAFTAYA KADAR YAPILABİLMEKTEDİR?

Sağlık satlas Nisan 4, 2019

Genel anlamda rahim içinde istenmeyen bir gebeliğin sonlandırılması anlamına gelen kürtaj, düşük yapan kişilerde rahim bebeğe ait parçalar kaldıysa, yani gebeliğe bağlı rahim içi materyal tam olarak atılamadıysa bunları temizlemek için de yapılabilir.

KÜRTAJ KAÇ HAFTAYA KADAR YAPILABİLMEKTEDİR?

Gebelik tahliyesi amacıyla yapılan kürtajlarda (legal küretaj) yasal sınır ülkemizde “son adet tarihinden itibaren 10 hafta” ile sınırlıdır. Gebelik bu gebelik haftasının daha üstünde ise anne ve babanın rızası olsa bile resmi kurumlarda yapılamaz. Ancak gebeliğin devam etmesi anne için hayati bir tehlike oluşturuyorsa (örneğin annede şiddetli bir kalp, böbrek, karaciğer hastalığı, astım veya hipertansiyon gibi ) yada gebelik için zararlı olabilecek ilaçlar kullanmak zorunda ise “anne hayatı düşünülerek” gebelik haftasına bakılmaksızın gebelik sonlandırılabilir. Bunun için resmi bir hastaneden “sağlık kurulu raporu” en az iki doktor imzasıyla çıkartılmalıdır.

Yine rahim içindeki bebekte yaşamla bağdaşmayan veya doğduktan sonra yaşamını büyük ölçüde etkileyecek bir problem olduğu ultrason veya tarama testleriyle tespit edilirse “bebek hayatı düşünülerek” gebelik tahliye edilebilir.

TIBBİ TAHLİYE NEDİR?

Kürtaj işlemi eğer istenmeyen veya normal seyrinde gitmeyen gebeliklerin sonlandırılması için yapılıyorsa, cerrahi tahliye işlemi olan tıbbi tahliye denilir. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı olan, işinin ehli kişilerce uygun, steril koşullar altında yapılmalıdır. Hastaya anestezi verildikten ultrason eşliğinde işleme başlanır. Gebeliğin büyüklüğüne ve hastanın doğum yapıp yapmadığına göre seçilen plastik kanüllerle (Carmen kanül) ve plastik bir enjektörle (Carmen enjektör) vakum yapılarak rahim içeriği boşaltılır. Büyük gebeliklerde çok nadir olarak “küret” adı verilen aletlerle rahim içi kontrolü yapılabilir. İşlemin bitmesine yakın, hastaya, damardan ağrı kesici verilir.

KÜRTAJ İŞLEMİ NE KADAR SÜRER?

Kürtaj işlemi 10 ile 20 dakika arasında sürer.

#KÜRTAJ İŞLEMİ NE KADAR SÜRER? #KÜRTAJ KAÇ HAFTAYA KADAR YAPILABİLMEKTEDİR? #KÜRTAJ NEDİR? KAÇ HAFTAYA KADAR YAPILABİLMEKTEDİR? #TIBBİ TAHLİYE NEDİR?