MERS Virüsü Hakkında Merak Edilenler

Sağlık satlas Şubat 5, 2020

2012 yılında Ürdün’de ortaya çıkan Orta Doğu Solunum Sendromu Koronavirüsü olarak adlandırılan MERS hastalığı virüsün neden olduğu bir hastalıktır.

Sağlık otoritelerince takip çalışmaları sürdürülen MERS-CoV enfeksiyonunun ilk olarak insanlara develerden bulaştığı düşünülmektedir. Dünya Sağlık Örgütü riskli bölgelere seyahat eden herkesi çiftlikler, pazarlar, ahırlar ve hayvanların bulunduğu diğer yerleri ziyaret ederken genel hijyen kurallarına uymaları, hayvanlarla temas öncesi ve sonrası düzenli olarak ellerini yıkamaları, çiğ yada iyi pişmemiş hayvan ürünlerini tüketmemeleri konusunda uyarmaktadır.

Bazı enfekte insanlarda semptomlar soğuk algınlığı belirtileri gibi hafiftir veya hiç belirti yoktur,ancak bir çok hastada zatürre ve böbrek yetmezliği gibi ciddi komplikasyonlar gelişir ve yaklaşık % 30’u ölür. Ölenlerin çoğunda altta yatan şeker, kanser, kronik akciğer, kalp ve böbrek hastalıkları gibi hastalıkları vardır.

MERS-CoV Enfeksiyonu Belirtileri

MERS-CoV enfeksiyonunun başlıca belirtileri ise şunlardır;

– Ateş,

-Öksürük,

-Nefes darlığı

Bazı hastalarda ise ishal, bulantı, kusma şeklinde sindirim sistemi bulguları da tabloya eşlik eder.

MERS-CoV Enfeksiyonu Tanı ve Tedavisi

Hastanın öyküsü, klinik muayenesi yanı sıra balgam ve alt solunum yolu örneklerinin laboratuvar yöntemleriyle incelenmesiyle tanı konur. MERS-CoV enfeksiyonu için tavsiye edilen özel bir antiviral tedavi yoktur. Semptomları hafifletmeye yardımcı olacak tıbbi bakım uygulanır. Hasta izole edilmelidir.

#MERS #MERS Virüsü Hakkında Merak Edilenler