Mide Kanserinde Robotik Cerrahi

Sağlık satlas Şubat 20, 2020

Çeşitli nedenlerden dolayı mide mukozasında kötü huylu tümörlerin gelişmesi sonucunda oluşan mide kanseri dünya üzerinde 4.sırada yer almaktadır. Son yıllarda mide kanserinin erken teşhis ve tedavisinde gelişme yaşanmaktadır.

Erkeklerde kadınlara göre daha sık karşılaşılan mide kanseri, genetik faktörler, sosyoekonomik duruma bağlı çevresel faktörler, beslenme alışkanlıkları ve Helicobacter pylori adlı bakteriye bağlı olarak gelişen gastrit, mide kanserinin ortaya çıkmasında etkilidir.

Mide Kanserinin Belirtileri

Hastalığın ortaya çıkışından itibaren beslenme düzeni bozulur ve kilo kaybı gözlemlenir. Kişide oluşan ani iştahsızlık hissi mide kanserinde sık görülen belirtilerden biridir. Mide kanserinin diğer belirtileri ise;

-Yorgunluk hissi

-Yemekten sonra şişkinlik hissi

-Şiddetli ve kalıcı mide ekşimesi

-Geçmeyen şiddetli hazımsızlık

-Açıklanamayan, kalıcı bulantı

-Karın ağrısı

-Bulantı, kusma

-Yutkunma güçlüğü

-Sırt ağrısı

Mide Kanserinin Nedenleri

Mide kanserinin nedenleri şunlardır;

-Beslenme şekli,

-Sigara ve alkol,

-Çok tuzlu gıdalarla beslenme alışkanlığı

-Genetik

-Uzun süreli mide iltihaplanması

-Karın polipleri

Mide Kanserinin Tanı Ve Tedavisi

Mide kanserini teşhis etmek için gastroskopi, biyopsi, bilgisayarlı tomografi (BT) taramaları ve özel bir röntgen muayenesinden biri yada birkaçı kullanılır.

Mide kanseri tedavisinde kanserin evresine bağlı olmakla birlikte radyasyon, kemoterapi, hedefe yönelik terapi, destekleyici (palyatif) bakım, cerrahi yöntemler kullanılabilmektedir.

Mide Kanserinde Cerrahi Yöntemler

Robotik Cerrahi(Robot Yardımlı Minimal İnvaziv Cerrahi):Cerrah mide kanseri tedavisinde kullanılan midenin kanserden etkilenmiş kısmının vücuttan çıkarılması ve tüm midenin çevre dokularla birlikte çıkarılması operasyonlarını hastayla aynı odada bulunan cerrah konsolu aracılığıyla gerçekleştirir. Operasyonda hastanın karın bölgesinde birkaç küçük delik açılır. Görüntü sağlayan kamerası bu delikler aracılığıyla operasyon bölgesine gönderilir. Cerrah tüm mideyi veya midenin kanserden etkilenmiş kısmını vücuttan çıkarır. Total gastrektomi sonrası yemek borusunu ince bağırsağa bağlayarak gıdanın sindirim sistemine ilerlemesini sağlar. Robotik Cerrahi ameliyatında kesilerin küçük olması nedeniyle hasta günlük hayata daha çabuk döner.

Açık Cerrahi:Tümörlü bölgenin veya tüm midenin hastanın karın bölgesinde açılan büyük bir kesiden çıkarılması işlemidir. İşlemin amacı tüm kanserli doku ile etrafındaki bir miktar sağlıklı dokunun etraftaki belirli miktarda lenf düğümleriyle birlikte vücuttan çıkarılmasıdır. Cerrah yemek borusunu direk olarak ince bağırsağa bağlayarak gıdanın sindirim sistemine taşınmasına olanak sağlar. Açık gastrektomi sırasında hastada açılan kesinin büyüklüğü ameliyat sonrası hastanın günlük aktivitelerine dönüş süresini uzatır.

Laparoskopik Cerrahi(Minimal İnvaziv Cerrahi):Robotik cerrahide olduğu gibi operasyon hastanın karnında açılan birkaç küçük delikten yürütülür. Cerrah operasyon boyunca açık cerrahide olduğu gibi hastanın başında ayakta durur. Kanserin evresine bağlı olarak midenin belirli bir kısmı (subtotal gastrektomi) veya tüm mide (total gastrektomi) vücuttan çıkarılır.

#Mide Kanserinde Cerrahi Yöntemler #Mide Kanserinde Robotik Cerrahi #Mide Kanserinin Belirtileri #Mide Kanserinin Nedenleri #Mide Kanserinin Tanı Ve Tedavisi