Mitral Kapak Bozukluğunda Robotik Cerrahi

Kalbin sol kulakçığı ile sol karıncığı arasında bulunan mitral kapak, akciğerlerden temizlenerek gelen kanın sol karıncığa geçmesini ardından da kapanarak kanın geri kaçmasına engel olur.

Kalpte iş yükü en ağır kapak olarak adlandırılan mitral kapak, zaman içerisinde çeşitli sebeplerle bozulabilir. Mitral kapak ameliyatları, mitral kapağın değiştirilmesi ve tamir edilmesi olarak iki ana gruba ayrılmaktadır.

Mitral Kapak Bozukluğunun Belirtileri

Mitral kapak yetmezliğinin başlıca belirtileri nefes darlığı, çarpıntı, geceleri inatçı öksürük, göğüs ağrısı, bacaklarda şişlik, gece sık idrara çıkma, egzersiz sırasında gereksiz yorgunluk, kalp hırıltısıdır.

Mitral Kapak Bozukluğunun Nedenleri

Mitral kapak bozukluğunun nedenleri şunlardır;

-Küçük yaşlarda geçirilen ateşli romatizma.

-Kalp iç zarı iltihabı.

-Kalp yetmezliği.

-Kalbin farklı bölgelerine taşınabilen kan pıhtıları.

-Kulakçık kasılması.

Mitral Kapak Bozukluğunun Tanısı

Nefes darlığı ve çarpıntı şikâyetleri olan hastaya yapılan ekokardiyografi ile tanı konur ancak elektrokardiyografi (EKG) kalp ritmini, göğüs filmi de kalpteki biçim bozukluklarını saptamak için kullanılan tanı araçlarıdır.

Mitral Kapak Bozukluğunun Tedavisi

Mitral kapak bozukluklarının tedavisinde kalbin mevcut fonksiyonlarını daha iyi yerine getirebilmesi için ilaç tedavisine ihtiyaç duyulabilir. Kalbin kanı vücuda daha güçsüz pompalaması problemine ilaç tedavisi yardımcı olabilir. Ancak kalp kapağı hastalıkları mekanik bir problem olduğundan, cerrahi genellikle kaçınılmazdır.

Mitral Kapak Bozukluğunda Kullanılan Cerrahi Yöntemler

Robotik Cerrahi (Robot Yardımlı Minimal İnvaziv Cerrahi): Robotik cerrahide, hastanın göğüs kemiğinin kesilmesine gerek yoktur. Cerrah hastanın yakınındaki bir konsola oturarak, insan elinden daha fazla hareket kabiliyetine sahip sistem ile cerrahın tüm el hareketlerini, hastanın içindeki enstrümanlara daha küçük, daha kesin ve daha hassas hareketlerle iletir. Robotik cerrahide, hastanın günlük hayatına dönüş süresi kısa olur.

Açık Cerrahi: Göğüs kemiği yaklaşık olarak 15-20 cm kesilerek yapılan açık kalp ameliyatlarında göğüs kemiğinin iyileşmesi uzun sürer ve bu sürede hastanın çoğunlukla sırtüstü yatması gerekir. Bu nedenle hastanın günlük aktivitelerini yapabilmesi de uzun bir zaman alır.

Minimal İnvaziv Kalp Kapağı Cerrahisi: Minimal invaziv kalp kapağı cerrahisi geleneksel açık cerrahiye göre daha küçük kesiler yapılarak, göğüs kemiği kesilmeden gerçekleştirilir. Cerrahi enstrümanlar tamamen cerrahın kontrolünde olur.

Sosyal Medyada Paylaşın: