Miyom Tedavisinde Robotik Cerrahi

Sağlık satlas Şubat 18, 2020

En sık rastlanılan kadın hastalıklarından biri olan miyomlar, rahmin kendi düz kas liflerinden gelişen, iyi huylu, kanser olmayan tümörlerdir.

30 ila 40 yaş arasındaki kadınlarda daha fazla görülen miyomlar nadiren de olsa ergenlik-genç erişkinlik döneminde de ortaya çıkabilir.

Menopoz sonrası dönemde küçülme eğiliminde olmakla beraber, menopoz sonrası büyüyen miyomların habis (kötü huylu) dönüşüm açısından takibe alınması gerekebiliyor. Miyomların 1000’de 1 ‘inde kanserleşme olasılığı bulunabilmektedir.

Miyomların Belirtileri

Miyomların büyük bir kısmı hastalarda herhangi bir bulgu ve şikâyete sebep olmaz. Ancak bir kısmında anormal kanamalar, sık tuvalete çıkma, gebeliğe engel olma, rahatsız edecek derecede ağrılı ve kanamalı regl dönemleri, sırt ağrısı ve ağrılı cinsel birleşme, karnın alt bölümünde ele gelen kitle gibi bir takım belirtilere rastlanabilir.

Miyomların Nedenleri

Miyomların oluşum nedenleri tam olarak bilinmemekle birlikte yapılan bazı araştırmalar ve klinik deneyimler sonucunda miyomların oluşma riskini arttıran bazı faktörler belirlenmiştir. Miyomların oluşmasına neden olan faktörler şunlardır; Hormonlar, genetik değişimler, büyüme faktörleri, kalıtım, çevresel faktörler.

Miyom Tanı Ve Tedavisi

Rahim miyomları genellikle rutin pelvik muayene sırasında tesadüfen bulunurlar. Bu muayene sırasında miyom varlığından şüphelenilirse Manyetik rezonans görüntüleme (MR), Ultrason, Histerosonografi, Histerosalpingografi, laboratuvar testleri uygulanabilir.

Rahim miyomları olan çoğu kadında belirti veya semptom görülmez veya görülen semptomlar çok ağır değildir. Bu durumda rutin kontroller yapılarak müdahale etmeden beklemek iyi bir seçenek olabilir. Miyomlar kanserli hücre değillerdir ve büyümezler ya da çok yavaş büyürler. Kadınlar menopoza girip üreme hormonlarının seviyeleri düştüğünde miyomlar genellikle küçülür. Bunun dışında tespit edilen miyomlar bir takım belirtilere yol açıyorsa Histeroskopi, kapalı ameliyatlar, açık cerrahi gibi tedaviler uygulanabilmektedir.

Miyom Tedavisinde Cerrahi Yöntemler

Robotik Cerrahi(Robot Yardımlı Minimal İnvaziv Cerrahi): Cerrah ameliyathanede bulunan cerrah konsolunda 3 boyutlu gerçek görüntü rehberliğinde gerçekleşen ameliyat gerçekleşir. Hastanın başında bulunan bir diğer cerrah ameliyat süresince gerekli enstrüman veya malzemeleri ameliyata dahil ederek konsoldaki cerraha yardımcı olur. Hastanın karın bölgesinde açılan küçük kesilerden miyomlar (miyomektomi) veya rahim (histerektomi) çıkarılarak ameliyat sonlandırılır. Kanserli olmayan rahmin alınması (Benin Histerektomi) için cerrah hastanın göbek deliğinden tek bir küçük kesiyle de operasyonu gerçekleştirebilir.Hastanın koşulları uygunsa ileri yaşantısında hamile kalabilmesi için miyomektomi tercih edilmelidir.

Açık Cerrahi: Az sayıda veya küçük miyomların tedavisinde tercih edilen bir yöntem olmayan açık cerrahi hastada açılan büyük bir kesiden gerçekleştirilen operasyonda en büyük avantaj cerrahın dokuları hissederek operasyonu gerçekleştirmesidir. Açılan kesiden miyomlar veya rahim çıkarılarak ameliyat sonlandırılır. Hastanın hamile kalma şansının devam etmesi uygun durumlarda miyomektomi seçilmelidir.

Laparoskopik Cerrahi(Minimal İnvaziv Cerrahi): Cerrah monitör aracılığıyla ameliyathaneye aktarılan, hastanın içinin 2 boyutlu görüntüsü rehberliğinde laparoskopik aletlerle miyomları ya da rahmi vücuttan çıkararak ameliyatı gerçekleştirir.

#Miyom Tanı Ve Tedavisi #Miyom Tedavisinde Cerrahi Yöntemler #Miyom Tedavisinde Robotik Cerrahi #Miyomların Belirtileri #Miyomların Nedenleri