Obezite Nedir ? Obezitenin Tedavisi

Obezitenin tanımı

Son yıllarda Türkiye’de obezite sorunu yaşayan bireylerde artış yaşanmakta. Obezite oranında ki artışın en önemli nedenleri arasında gelir seviyelerinin artması, batı tipi yaşam tarzının yerleşmesi, fast-food tipi ve ayakta atıştırarak beslenmenin yaygınlaşması, hareketsiz yaşam tarzı, fazla kalorili ve yağlı yiyeceklerin tüketilmesi yer almaktadır. Obezite şeker hastalığı, tiroit bezi hastalıkları, böbrek üstü bezi hastalıkları gibi bazı ciddi hastalıklara yakalanma nedenlerinden biridir.

Obezitenin Belirtileri ve Nedenleri

Günlük alınan enerjinin harcanan enerjiden fazla olması durumunda, harcanamayan enerji vücutta yağ olarak depolanmakta ve obezite oluşumuna neden olmaktadır. Obezitenin hesaplanmasında boy ve kilo değeri üzerinden yapılan Vücut Kitle İndeksi (VKİ) – Body Mass Index (BMI) hesaplaması kullanılır: Vücut kitle indeksi, kilogram olarak ağırlığın, metre cinsinden boy uzunluğunun karesine bölünmesiyle elde edilir. Vücut kitle indeksi (beden kitle indeksi) hesaplama değeri 30’un üzerinde olan kişi obez, 40’ın üzeri olan kişi ise morbid obez olarak kabul edilir.

WHO ( Dünya Sağlık Örgütü) ise obeziteyi vücutta hastalıklara neden olacak biçim ve oranda anormal, fazla miktarda yağ birikmesi olarak tanımlanmaktadır.  Obezite, tip 2 diabetes mellitus (Şeker hastalığı), hipertansiyon, kalp ve damar hastalıkları, yağ metabolizması bozuklukları, uyku apnesi, reflü, cinsel bozukluklar, kemik ve eklem sorunları, solunum sistemi bozuklukları gibi birçok hastalığa neden olmaktadır. Obez hastalarda meme ve kalın barsak kanserleri gibi bazı kanser türleri daha çok görülmektedir. Ayrıca kilolarından dolayı daha içine kapanık bireyler haline dönmekte dışarı çıkmamak istemektedirler. Bu nedenle hareketleri azalmakta ve daha fazla kilo almaktadırlar.

Obezitenin Tedavisi

Obezite hastalığı ile mücadelede kullanılan yöntemlerden ziyade kişinin bilinçlenmesi ve kararlı olması en önemli noktadır. Obezite tedavisinde davranış değişikliği tedavisi, egzersiz tedavisi, beslenme tedavisi, ilaç tedavisi de obezite ile mücadelede başvurulan tedavi yöntemleri arasında yer almaktadır. Bütün bu tedavilerin işe yaramadığı aşırı kilo alan bireylerde cerrahi yönteme de başvurulabilir.

112
Sosyal Medyada Paylaşın: