Panik Atak Nasıl Geçer

Sağlık satlas Şubat 27, 2021

Panik Atak Nasıl Geçer Korku nöbeti olarak da bilinen panik atak, aniden bir neden yokken ortaya çıkan ve zaman zaman tekrarlayan, insanı dehşet içinde bırakan yoğun sıkıntı ya da korku nöbetleridir.

Panik ataklar başka panik atakların daha olacağına ilişkin sürekli bir kaygı duyma, ‘kalp krizi geçirip ölme’,‘kontrolünü yitirip çıldırma’ya da‘felç geçirme’gibi kötü sonuçlara yol açabileceği inancıyla sürekli üzüntü duyması ya da ataklara ve olası kötü sonuçlarına karşı önlem olarak bazı davranış değişikliklerinin görüldüğü ruhsal bir rahatsızlıktır.

Panik atak çoğu zaman 10 ila 30 dakika devam eder. Ancak bazı durumlarda 1 saat kadar sürebilir. Panik atak geçiren kişi atak sonucu hastaneye gittiğinde fizyolojik bir rahatsızlığının olmadığını öğrenir.

Panik bozukluğu kadınlarda erkeklere oranla daha sık görülmekle birlikte yaşamın herhangi bir döneminde de görülebilir.

Panik Atak Nasıl Geçer Panik Atak Belirtileri

Başlıca panik atak belirtileri şunlardır;

-Kalp atışının hızlanması, çarpıntı, terleme

-Boğulma hissi,

-Ağız kuruluğu,

-Terleme,

-Sıcak basması,

-Uzuvlarda uyuşukluk hissi,

-Karıncalanma,

-Göğüste sıkışma veya ağrı hissi

-Karın ağrısı veya bulantı

-Titreme

-Kontrolü kaybetme, çıldıracak gibi hissetme

-Ölüm korkusu

-Bayılacak gibi olma, baş dönmesi

-Üşüme ya da ateş basması

Panik Atak Neden Olur?

Panik atak çoğunlukla ortada belirgin bir neden olmadan gelişir. Ancak genetik faktörler, stres düzeyinin çok yüksek olması, yakın zamanda ya da çocukluk döneminde yaşanan travmatik olaylar, olumsuz duygulara yatkınlık, uyuşturucu madde, obsesif kompulsif kişilik bozukluğu, travma sonrası stres bozukluğu, agorafobi, sigara ve kafein kullanımı, panik atak riskini arttıran etkenler arasında yer alır.

Panik Atak Teşhis Ve Tedavisi

Kişinin hekime başvurmasının ardından hekim, atakların sıklığını, atak sırasında neler hissedildiğini, bu durumun kişinin hayatında ne gibi olumsuzluklar oluşturduğunu sorgular. Ailede panik atak öyküsü varlığı araştırılır. Bazı durumlarda diğer olası sağlık problemlerinin ekarte edilmesi gerekebilir. EKG, EKO ve efor testi gibi testlerle kişinin kalp sağlığı hakkındaki kuşkular giderilir. Testler sonucunda tanı netleştirilir ve uygun tedaviye başlanır.

Panik atak tedavisinde bazı medikal ilaçlar ve psikoterapi tekniği kullanılır.

#Panik Atak Belirtileri