Rahim Ağzı Yaraları

Kadınlarda sıkça karşılaşılan sağlık sorunlarından biri olan rahim ağzı yaraları, rahim ağzı dokusunun iltihaplanması durumudur.

Her yaş grubunda ki kadında görülebilen hastalığın nedeni, enfeksiyonlar ve rahim ağzında ki travmalardır. Rahim ağzı enfeksiyonları ve travmalarında bölgeye kan akımı artar bölge daha kızarık ve şiş bir görünüm alır.

Hamile annelerde, rahim ağzı iltihabı olması durumunda, düşük ve erken doğum riski bulunur. Rahim ağzı iltihabı olan annelerden doğan bebeklerde doğum sonrası akciğer ve göz enfeksiyonları daha fazla görülür.

Rahim Ağzı Yaralarının Belirtileri

Rahim ağzı yaralanmalarının başlıca belirtileri şunlardır;

-Kasıklarda ağrı ve normalin dışında sarı-yeşil , kötü kokulu vajinal akıntısı

-Anormal vajinal kanama

-Cinsel ilişki esnasında ağrı

-İdrar yaparken yanma

-Bel ağrısı

Rahim Ağzı Yarasının Tanı Ve Tedavisi

Jinekolog tarafından kadınların jinekolojik muayenesi sonucu tanısı konur. Enfeksiyona bağlı vajinal akıntısı olan kadınlarda öncelikle buna yönelik tetkik ve tedavisi planlanır. Vajinal enfeksiyon sonrası rahim ağzı (servikal) smear testi ile hücre taraması yapılır. Servikalpapsmeartesti sonucuna göre tedavi planlanır. Rahim ağzı yaralarında tedavide amaç ; yaradaki iltihabi ve rahim ağzı dışındaki bölgede olmaması gereken hücreleri öldürmek ve yerine sağlıklı doku gelişiminin sağlanmasıdır. Bu amaçla rahim ağzına koterizasyon veya krioterapi uygulamaları yapılır.

Tedavisi gecikmiş vakalar da rahim ağzındaki tıkaç görevi yapan mukusun yapımı bozularak rahim ağzı kanalından spermlerin geçişine engel olunur ve kısırlığa neden olabilir. Bu nedenle diğer hastalıklarda olduğu erken teşhis tedavinin olumlu sonuç vermesi açısından oldukça önemlidir.