Rahim Kanserinde Robotik Cerrahi

Sağlık satlas Şubat 18, 2020

Kadınlarda sık karşılaşılan bir kanser türü olan rahim kanseri, her yaş grubunda görülebileceği gibi genel olarak 50 yaş üzeri kadınlarda görülür.

Hamilelik süresince bebeğin gelişiminin tamamlandığı, içi boş, armut şeklinde bir organ olan rahimde gelişen kanser hücrelerinin oluşumu ile rahim kanseri meydana gelir. Rahim kanserinde erken teşhis oldukça önemlidir.

Rahim Kanserinin Sebepleri

Rahim kanserinin sebepleri arasında kadınsal hormon dengesindeki değişiklikler, hiç hamilelik yaşamamış olmak, obezite, ilerlemiş yaş, akciğer kanseri için hormon terapisi görmüş olmak yer alır.

Rahim Kanserinin Belirtileri

Rahim kanserinin başlıca belirtileri şunlardır;

-Menopoz sonrası kanama

-Anormal kanamalar

-Rahimde kitle hissi

-Açıklanamayan kilo kaybı

-Pelvik bölgede hissedilen ağrı

Rahim Kanserini Tanı Ve Teşhisi

Pelvik muayene, transvajinal ultrason, histeroskopi, biyopsi ve örnek doku küretajı rahim kanserinin tanısında kullanılan yöntemlerdir.

Rahim kanseri tedavisinde cerrahi yöntemler, radyasyon terapisi, hormon terapisi, kemoterapi yöntemleri kullanılır.

Rahim Kanserinde Kullanılan Cerrahi Yöntemler

Robotik Cerrahi(Robot Yardımlı Minimal İnvaziv Cerrahi):Robotik rahim kanseri ameliyatında hastanın karnında açılan küçük kesilerden gönderilen robotik enstrümanlar cerrah tarafından ameliyat odasında bulunan bir konsol aracılığıyla yönetilir. Kesilerin birinden gönderilen ve cerraha 3 boyutlu yüksek çözünürlüklü görüntü sağlayan kamera rahim kanseri ameliyatı boyunca cerraha rehberlik eder. Ameliyat süresince cerrah rahmin yakın dokularla olan bağlantılarını keserek rahmi vajina yoluyla dışarı çıkarır. Gerekli durumlarda rahimle birlikte yumurtalıklar ve vajinanın üst kısmı da çıkarılabilir. Vajinada oluşan açıklık dikilerek ameliyat sonlandırılır.

Açık Cerrahi:Hastanın karnında açılan büyük bir kesiden gerçekleştirilen operasyonda cerrah rahmi ve gerekliyse rahimle birlikte yumurtalıklar ve vajinanın üst kısmını hastanın vücudundan çıkarır.

Laparoskopik Cerrahi(Minimal İnvaziv Cerrahi): Laparoskopik cerrahiyi robotik cerrahiden ayıran özellikler robotik cerrahinin 3 boyutlu görüntü, daha fazla hareket özgürlüğüne olanak sağlayan enstrümanları ve cerraha sağladığı konfordur. Laparoskopik cerrahide rahim ve diğer gerekli dokuların yakın dokularla olan bağlantıları kesildikten sonra vücuttan vajina yoluyla çıkarılırlar.

#Rahim Kanserinde Kullanılan Cerrahi Yöntemler #Rahim Kanserini Tanı Ve Teşhisi #Rahim Kanserinin Belirtileri #Rahim Kanserinin Sebepleri