Rahim Sarkmasında Robotik Cerrahi

Sağlık satlas Şubat 19, 2020

Rahim sarkması her yaşta kadında görülebilen ancak çok sayıda normal doğum yapmış kadında daha fazla görülen bir sağlık sorunudur.

Yaşam kalitesini etkileyen rahim sarkması, pelvik taban kasları ve bağları zayıflayıp, rahim için yeterli desteği vermediğinde, pelvik organların normal yerlerinden kaymasına veya sarkmasına neden olur.

Rahim Sarkmasının Nedenleri

Rahim sarkmasının pek çok farklı nedeni olabilir. Hamilelik ve doğum sırasında pelvik kas ve dokulara verilen hasar, çok sayıda doğum yapmak, uzun süren ve zor bir normal doğum yapmak, müdahaleli doğum yapmak, kilolu bebek doğurmak, yaşlanma, aşırı kilo alıp verme, ağır kaldırmak, pelvik bölgeyi zorlayan ters hareketler yapmak, kronik öksürük, kronik kabızlık da rahim ağzı sarkmasına neden olan durumlardan bazılarıdır.

Rahim Sarkmasının Belirtileri

Hafif rahim sarkması genellikle belirtilere veya semptomlara neden olmaz. Orta ve şiddetli rahim sarkmasının bulguları ve belirtileri şunları içerir:

– Pelvik bölgede dolgunluk, ağırlık veya ağrı hissi. Genellikle bu duygu gün geçtikçe kötüleşir veya ayakta durduktan, kalktıktan veya öksürdükten sonra kötüleşir

– İdrar kaçağı (idrar kaçırma)

-Vajinadan çıkan doku ya da şişkinlik,

-İdrar kaçırma

-Kabızlık

-Vajinal kanama veye veya vajinal akıntıda artış

-Cinsel ilişkide sorun yaşamak

-Tekrarlayan mesane enfeksiyonları

Vajina Sarkması Tanı Ve Tedavisi

Rahim sarkması tanısı genelde pelvik muayene sırasında konur. Ancak bazı durumlarda mesanenin ne kadar iyi çalıştığını ölçmek için test (ürodinamik test) uygulanması gerekebilir.

Hafif rahim sarkması genellikle tedavi gerektirmez. Fakat hastayı rahatsız edecek veya normal yaşantısını bozacak derecedeki rahim sarkması tedavi edilmelidir. Rahim sarkmasının tedavisi sarkmanın şiddetine bağlıdır. Bu önlemler arasında pelvik kasların güçlendirilmesi, kilo vermek ve eğer varsa kabızlığı tedavi etmek bulunabilir. Ayrıca rahmi desteklemek için vajinaya plastik bir halka yerleştirilebilir. İleriki vakalarda ise zayıflamış pelvik taban dokularının onarımı ameliyatla yapılır.

Rahim Sarkması Cerrahi Yöntemleri

Robotik Cerrahi(Robot Yardımlı Minimal İnvaziv Cerrahi):Robotik histerektomi ameliyatı hastanın karnındaki birkaç küçük kesiden gönderilen robotik enstrümanlar cerrah tarafından gerçekleştirilir. Kesilerin birinden gönderilen ve cerraha 3 boyutlu yüksek çözünürlüklü görüntü sağlayan kamera histerektomi ameliyatı boyunca cerraha rehberlik eder. Ameliyat süresince cerrah rahmin yakın dokularla olan bağlantılarını keserek rahmi vajina yoluyla dışarı çıkarır.

Açık Cerrahi:Açık cerrahide hastanın karnında açılan büyük bir kesiden gerçekleştirilen operasyonda cerrah rahmin çevre dokularla bağlantısını kestikten sonra vücuttan çıkarır.

Laparoskopik Cerrahi(Minimal İnvaziv Cerrahi): Robotik histerektomi ameliyatında olduğu gibi laparoskopik histerektomi ameliyatı da karındaki birkaç küçük kesi aracılığıyla gerçekleştirilir. Laparoskopik cerrahiyi robotik cerrahiden ayıran özellikler robotik cerrahinin 3 boyutlu görüntü, daha fazla hareket özgürlüğüne olanak sağlayan enstrümanları ve cerraha sağladığı konfordur.

#Rahim Sarkması Cerrahi Yöntemleri #Rahim Sarkmasının Belirtileri #Rahim Sarkmasının Nedenleri #Vajina Sarkması Tanı Ve Tedavisi