Reflü Tedavisinde Robotik Cerrahi

Pek çok kişinin hayatını etkileyen yemek alışkanlıklarının değişmesine neden olan reflü gün geçtikçe yaygınlaşmakta.

Dünyada karşılaşılan mide rahatsızlıklarının başında gelen reflü, mide asidinin ve yiyeceklerin yemek borusuna geri kaçma durumudur.

Genel olarak asit, bazen safra ve pankreas sıvısından oluşan mide içeriğinin yemek borusuna geri kaçması ve içeriğin burada uzun süre yemek borusu ile teması, yemek borusunun kendini koruma özelliğini yitirmesine neden olur. Bunun sonucunda ise reflü hastalığı oluşur.

Reflü Neden Olur?

Reflü ‘nün başlıca nedeni mide fıtığıdır. Diğer nedenleri ise, yağ oranı fazla besinler (fast food gıdalar, krema, margarin ve bu yağlardan hazırlanmış soslar) yiyecekler, soğan, domates, baharat ve turunçgil gibi besinler aşırı tüketimini, kahve, demli çay, kola, gazoz, soda ve alkollü içecekler ile yağlı yemekler yedikten sonra sırt üstü yatmak.

Reflü’nün Belirtileri

Göğsün ön tarafında, midenin üst bölümüne karşılık gelen bölgede yanma, ekşime ile boğazda yanma hissi, ağza acı su gelmesi, geğirti ve boğazda dolgunluk ve gıcık hissi reflü’nün belirtileri arasında yer alır.

Reflü Tanı Ve Tedavisi

Reflü teşhisinde Özefagram, Özefagiyal manometre, pH kontrolü ile Endoskopi testlerinden yararlanılır.

Reflü hastalığını tedavi etmenin en etkili yollarından biri semptomları tetikleyen gıdalar ve içeceklerden kaçınmaktır. Çoğu reflü hastalarında ilaçlarla kombine edilen yaşam tarzı değişiklikleri, reflü hastalığının belirtilerini kontrol etmeye yeter. Ancak ilaç tedavisinin yetersiz kaldığı durumlarda da cerrahi yöntemlerden de yararlanılır.

Reflü Tedavisinde Cerrahi Yöntemler

Robotik Cerrahi (Robot Yardımlı Minimal İnvaziv Cerrahi):Robotik cerrahide, cerrah hastanın yakınındaki bir konsola oturarak, eğilip dönebilen enstrümanları kontrol eder. Tüm operasyon hastanın karın bölgesinde açılan birkaç küçük keşiden gerçekleştirilir. Bu tür ameliyatlarda kesilerin küçük olması ameliyat sonrasında hastanın günlük yaşantısına daha hızlı bir şekilde dönmesini sağlar.

Açık Cerrahi:Açık cerrahi, hastanın karın bölgesinde büyük bir kesi açılarak gerçekleştirilir. Kesinin boyutu gerçekleştirilen prosedüre göre değişecektir. Aynı zamanda laparotomi adı verilen açık cerrahi, işlem sırasında doktorun organlara dokunabilmesine ve hissetmesine olanak verir. Kesinin büyük olması ameliyat sonrasında hastanın iyileşme süresinin uzamasına sebep olur.

Laparoskopik Cerrahi (Minimal İnvaziv Cerrahi):Laparoskopik cerrahide, cerrah hastanın yanında, hastaya küçük kesiler açarak, uzun, düz enstrümanlar ve küçük bir kamera ile işlemi gerçekleştirir.

Sosyal Medyada Paylaşın: