Rektum Kanserinde Robotik Cerrahi

Sağlık satlas Şubat 20, 2020

Kalın bağırsağın bitiş olarak adlandırılan son 10-12 santimetrelik bölümüne rektum adı verilmektedir. Bu bölgede oluşan kötü huylu tümörlere rektum kanseri denir.

Yaygın olarak görülen kanserlerden biri olan rektum kanseri kadın ve erkeklerde eşit olarak görülmektedir.

Rektum Kanseri Belirtileri

Rektum kanserinin en yaygın belirtisi kanamadır. Diğer belirtiler ise şunlardır;

-İshal

-Kabızlık

-Dışkılama da düzensizlik

-Dışkıda kan ya da mukus

-Karın ağrısı

-Ağrılı bağırsak hareketleri

-Demir eksikliği anemisi

-Bağırsağın tamamen boşalmadığı hissi

-Açıklanamayan kilo kaybı

-Yorgunluk hissi

Rektum Kanseri Tanı Ve Tedavisi

Rektum kanseri tanısında kolonoskopi, biyopsi, tam kan sayımı (CBC), karsinoembriyonik antijen (CEA), BT (bilgisayarlı tomografi), Pelvisin MR görüntüsü (manyetik rezonans görüntüleme) testlerinden bir ya da birkaçı kullanılmaktadır.

Rektum kanserinin tedavisinde kemoterapi, radyasyon tedavisi, Abdominoperineal Rezeksiyon(APR), Koloanal anastomoz, Low Anterior Rezeksiyon (LAR), Lokal Eksizyon yöntemleri kullanılmaktadır.

Rektum Kanseri Cerrahi Yöntemler

Robotik Cerrahi(Robot Yardımlı Minimal İnvaziv Cerrahi): Cerrah, Robotik cerrahide hastanın yakınındaki bir konsola oturarak, eğilip dönebilen enstrümanları kontrol eder. Hastanın başındaki bir diğer cerrah ise konsol başındaki cerraha yardımcı olur. Yüksek çözünürlüklü 3D kameranın sağladığı, hastanın içinin büyütülmüş görüntüsü ameliyat boyunca cerraha rehberlik eder. Cerrah bu enstrümanları kullanarak tümörün yerine göre; rektumun üst kısmını veya tamamını veya yalnızca tümörlü kısmını çıkarır ve dışkıya yeni bir çıkış yolu oluşturduktan sonra ameliyatı sonlandırır.

Açık Cerrahi:Rektum kanseri tedavisinde cerrah açılan büyük kesiden gerekli kısmı çıkarıp dışkının vücudu terk etmesi için yeni bir yol yarattıktan sonra kesiyi kapatarak ameliyatı sonlandırır.

Laparoskopik Cerrahi(Minimal İnvaziv Cerrahi): Laparoskopik cerrahi operasyon boyunca hastanın yanında duran bir cerrah tarafından hastada açılan küçük birkaç kesiden gerçekleştirilir. Cerrah ince, uzun laparoskopik aletleri kullanarak tümörü, rektumun kanserli kısmını veya rektumun tamamını vücuttan çıkarır.

#Rektum Kanseri Belirtileri #Rektum Kanseri Cerrahi Yöntemler #Rektum Kanseri Tanı Ve Tedavisi #Rektum Kanserinde Robotik Cerrahi