Robotlar İnsan Fizyoterapistinden Daha Çok Güven Veriyor.

Genel satlas Eylül 22, 2019

Bir ekip, Robotla etkileşime giren 10 çocukla çalışmalar gerçekleştirdi. Ortaya çıkan sonuç çok garip oldu.Robotlarla rehabilitasyon alanında sayısız çalışma yapılsa da nadiren bu konuyla ilgili çalışma yapılmıştır.

Georgia Teknik Enstitüsü‘nden bir grup 10 çocukla çalışma yaptı. Çalışma sırasında çocuklara sanal gerçeklik gözlüğü oynatılarak oyalandı.De’Aira G. Bryant: “Çalışmada kullanılan VR oyunu SuperPop; daha önce Cerebral Palsi tanısı alan çocuklarda kol hareketliliğini arttırmaya yardımcı olmak için kullanılmıştı. Oyun, lisanslı bir fizyoterapist ile birlikte geliştirildi ve kullanıcıların ilerlemelerini değerlendirmek ve düzeltici geribildirimler sağlamak için insansı bir robotun kullanması sağlandı.”

Çalışmaya toplamda 10 çocuk olmak üzere 7 erkek 3 kız çocuk katılmıştır. 30 dakika süren bu terapi sonrasında çocuklara anket yapıldı ve sorular soruldu. Oyunun içinde bulundan kamera oyunda bulunan kabarcıkları çıkarmaya çalışan çocukları izler.

Oyundan önce ekip robotlarla oynayan öğrencilerin oyunu daha çekici olabileceği ön düşüncesini sundular ve düşündükleri gibi çıktı. Robot terapistleri daha fazla puan aldı. Bu çalışmanın sonucu gelecekte fizyoterapist teknolojinin gelişmesini sağlayabilir. Çalışma devam etmektedir.

#Robot Fizyoterapistler