Romatizma Nedir?

Genel satlas Nisan 25, 2019

Ağrıya, bazen de şişlik ve şekil bozukluğuna neden olan Romatizma, vücudumuzun hareket etmesini sağlayan kaslarda ve özellikle de eklemlerde meydana gelen hastalıklara denir.

Her yaş grubunda görülebilen romatizma genellikle 20-50 yaş arasında ortaya çıkar ancak hastalığın yaş ilerledikçe görülme sıklığı artar. Romatizma, kadınlarda daha sık görülür.

Romatizma Hastalığının Belirtileri

Romatizmanın belirtileri şunlardır;

Eklemlerde ağrı, şişlik ve şekil bozukluğu

-Sıcaklık

-Kas zayıflığı ve his kaybı

-Hareket ederken ağrı hissetme

-Sabahları eklemlerde sertlik ve tutukluk olması

-Soğuk havalarda el parmaklarında sararma

-Rahat uyku uyuyamama

-İştah kaybı

-Böbrek fonksiyonlarında azalma

-Damarda pıhtı oluşumu

Romatizma Hastalığının Teşhisi

Romatizmanın teşhis edilmesinde hastanın anlatacağı şikayetlerin değerlendirilmesinden sonra doktor tarafından istenilen eklem sıvısı ve doku örneklerinin alınması, fiziksel muayene, radyografi, laboratuvar ve kan testleri, MRG ve x-ray ışınları hastalığın teşhisini kolaylaştırmaya yardımcı olacaktır.

Romatizma Hastalığının Tedavisi

Romatizmanın kesin bir tedavisi olmamakla birlikte tedavi ile genelde semptomları bastırmak ve hastalığın ilerleyerek diğer organlara zarar vermesini engellemek hedeflenir.

Romatizma hastalığına Ne İyi Gelir?

İlaçların düzenli kullanımı çoğu zaman romatizma şikayetlerini hafifletir ancak ilaç kullanımı, çoğu zaman tek başına yeterli değildir. Hasta, ağrılarını şiddetlendirebilecek aktivitelerden kaçınmalı ve bol bol dinlenmelidir. Bunun dışında kaslarını güçlendirmek adına bol bol egzersiz ve yürüyüş yapmalıdır.

#romatizma nedir belirtileri #romatizma nedir nasıl oluşur #romatizma nedir ne iyi gelir #romatizma nedir neden olur #romatizma nedir tedavisi nasıl yapılır