Safra Kesesi Taşı Ameliyatında Robotik Cerrahi

Sağlık satlas Şubat 24, 2020

Karnın sağ üst kısmında armut şeklinde bir kese olan safra kesesinin görevi safrayı depolamak ve vücuda gerektiği durumlarda 12 parmak bağırsağına boşaltmaktır. Ancak bazı durumlarda taşlar olarak adlandırılan safra kesesi içerisinde çökelti oluşturmakta ve görevini yerine getirememekte.

Safra taşlarının oluşumunun ana sebebi safra kesesinin safra içerisindeki bazı maddeleri emme yeteneğindeki bozulmadır. Bu maddeler safra kesesi içerisinde çökelti oluşturmakta ve sonrasında taşlar olarak adlandırılmaktadır. Bu taşlar ağrıya neden olup günlük hayatı olumsuz etkilemeye başladığında ve safra kesesi görevini yerine getiremediği durumda ameliyatla safra kesesinin alınması gerekir.

Safra Kesesi Taşı Belirtileri

Safra kesesi taşında, karnın sağ üst tarafında, sırta ve omuza vuran bir ağrı varlığı, ( özellikle ağır yağlı yemeklerin ardından çok daha şiddetli yaşanır), sancı, üşüme, titreme gibi belirtiler görülür.

Safra Kesesi Taşı Tanısı Ve Tedavisi

Safra kesesi hastalıklarına tanı koymada, en sık ultrasonografidir.

Safra kesesi taşlarını almak diye bir durum söz konusu değildir. Cerrahi tedaviye gerek duyulur. cerrahi tedavide ise safra kesesi taşlarla birlikte tamamı alınıyor.

Safra Kesesinde Cerrahi Yöntemler

Robotik Cerrahi (Robot yardımlı Minimal İnvaziv Cerrahi): Robotik safra kesesi ameliyatı yani robotik kolesistektomi hastanın karnındaki birkaç küçük kesiden gerçekleştirilir. Cerrah ameliyatı hastaya birkaç adım mesafede bulunan cerrah konsolundan gerçekleştirirken aynı zamanda hastanın başında bulunan bir diğer cerrah ameliyat süresince konsoldaki cerraha yardımcı olur. İki cerrahın katılımıyla gerçekleştirilen ameliyatlarda hasta günlük aktivitelerine daha çabuk döner.

Açık Cerrahi: Açık ameliyat hastada açılan büyük bir kesiden gerçekleştirilir. Kesinin büyüklüğü ameliyat sonrası iyileşme süresinde etkili bir faktördür. Cerrah büyük kesiden açık cerrahi aletleri kullanarak operasyonu gerçekleştirir.

Laparoskopik Cerrahi (Minimal İnvaziv Cerrahi): Laparoskopik kolesistektomi, minik bir video kamera ve özel cerrahi aletlerin kullanıldığı bir cerrahi yöntemdir. Cerrah hastanın karnında birkaç küçük kesi açar. Bu kesilerden bir tanesi laparoskop adı verilen ameliyat sırasında hastanın içinin 2 boyutlu görüntüsünü sağlayan minik bir kamera için, diğerleri ise cerrahın kullandığı laparoskopik aletler içindir. Cerrah ameliyathaneye monitör ile aktarılan görüntü rehberliğinde ameliyatı gerçekleştirir.

#Safra Kesesi Taşı Ameliyatında Robotik Cerrahi #Safra Kesesi Taşı Belirtileri #Safra Kesesi Taşı Tanısı Ve Tedavisi #Safra Kesesinde Cerrahi Yöntemler