Sağlık Bakanlığından Yeni Hizmet

Sağlık Bakanlığı Bebeklerin Kimlik Kartlarını Adrese Teslim edecek.

Sağlık hizmetlerinde işlemleri azaltmak ve vatandaşa kolaylık sağlamak amacıyla getirilen yeni uygulama ile bebeklerin kimlikleri evlere gönderilecek.

Sağlık Bakanlığı tarafından Ankara, İstanbul, Rize ve Kırıkkale olmak üzere 4 ilde başlatılan yeni uygulama ile hastanede doğum sonrası başvuru yapan ailelerin bebeklerinin kimlik kartları basılarak evlerine gönderiliyor.

Yeni doğan hastane kimlik kartları 

Artık hastanede doğan bebekler e-Doğum sistemi ile kayıt altına alınıyor ve doğum raporu oluşturuluyor. Böylelikle mükerrer rapor yazımları ortadan kalkıyor ve usulsüz raporların önüne geçilmiş olunuyor. Artık uygulanan hizmet bir adım öteye taşınarak, doğumun gerçekleştiği sağlık tesisinde kimlik belgesi işlemlerini tamamlayıp elektronik ortamda nüfus müdürlüklerine ulaştırılıyor. Bu sistemle vatandaşlarımızın nüfus müdürlüklerine gitmesine gerek kalmadan, bebeğin kimlik kartının basılarak adrese teslimi sağlanılıyor.

4 pilot ilde uygulanan yeni sistemle bugüne kadar bin 200 bebeğimizin kimliği adresine gönderildi. Bunun için ailenin, doğumdan sonraki 5 gün içinde başvuruda bulunarak bir form doldurması yeterli oluyor. Uygulamanın yıl sonuna kadar tüm yurtta uygulamaya geçmesi bekleniyor.

Sosyal Medyada Paylaşın: