Sağlık Personeli Neden 3600 Ek Gösterge ve Yıpranmayı Hakediyor ?

Sağlık çalışanları neden yıprandıklarını Maaş ve Döner Sermaye Ek Ödeme Bilgilendirme Platformu Facebook grubunda anlattı.Sağlık çalışanların anılarını sizler için derledik.

Umarız 3600 ek gösterge tün sağlık personeline ayrım yapılmadan verilir.

 

Feriha HAZER

Yıl 1984 23 kasımı 24 kasıma bağlayan gece saat 01 30 gibi çalıştığım sağlık evinin kapısı çalındı kalktım kapıyı açtım karşımda iki genç, Güzgülü köyü Mıko mezrasında doğumu başlayan bir hasta oluğunu doğum için kendileriyle gelmemi söylediler henüz 57 günlük ebeyim kalktım gerekli alet ve ilaçlarımı alarak gecenin o saatinde at üstünde sağanak yağış altında 15 kilometre uzaklıkta bir köye doğum yaptırmak için yola çıktım, Perisuyu nehri üstünde köprü yok atla nehiri geçerken at beni üzerinden çılgınca akan
Suya attı, atın yularını sıkı sıkı tuttuğum için sele kapılmaktan kurtuldum ama üzerinden 35 yıl geçmesine rağmen hala bu olayın izlerini fiziksel ve ruhsal olarak taşımakta yım buna rağmen bizim yıpranmadığımızı iddia eden yetkilere sesleniyorum hak ettiğimiz özlük haklarının bizlere verilmesini talep ediyorum. Yıpranma ve 3600 gibi haklarımızın verilmesini talep ediyorum, saygılarımla bilgilerinize sunarım. Feriha Yılmaz Hezer Burada eksik yazdığım şeyler var o şartlar altında çalışan yalnızca ben değildim benim gibi yüzlerce sağlık çalışanı da aynı şartlarda çalıştılar. Bunuda ayrıca belirtmek istedim.

 

Sema Köş SÖYLER

ben ebe degilim ,hemsireyim ,ilk atandigim köyde kadin yeni dogum yapmis enjeksiyon yapilacak ,kalkamiyor yüryemiyor,beni evden aldilar ,bende 8 aylik hamileyim karnim burnumda ,evleri öyle bir evki dagin basinda kıs günü ,kar he basmamda dizimin üstunde ,kollarimdan heriki kisi tutarak beni o halimle daga cikardilar ,eve vardim sancilar icinde kivranan anne ,enfeksiyon kapmis dogumda ignesini pansumanini yaptim herseyini yaptim .sobanin basinda ısindim ,hic eve gidecek halim yoktu ,cünku o kadar soguktuki ,gidincede kaldihim eve öyle kötü soguk köy eviydi ,yanimda eşim yoktu ,cünku eş durumuyla tayini cikamiyordu keza benimde öyle ,öyle bir eve nasil gitmek istesinki suan ayrintili yazamiyorum o anlarim cok zor anlarimdi.eve gitmek icin benj cikardilar ,eve ben o kadar halsizdimki o dagin eteklerinden diz boyunu asan karda nereye basacagimi bilemeden 8 aylik karnim burnumda halimle yuvarladim ,sanki bir çıg yuvarlaniyor ,sonrasini yazamiyorum…daha sonraki calistigim yerler çocuklarimi birakacak ne bir kres,ne bir bakici hic bir imkan yok ,çok yanimda acillerde nöbete ,polis noktasina ,cok ambulanslarda yanimda götür dum ,neler cektim neler ,herkes istifa et dedi.istifa etsem olmadik dedikodu yapacaklar .dayandim yilmadim.o zaman 2 cocugum vardi.her ikisinede bakici kreş imkani hic bir zaman bulamadim.simdi 20 yasinda 16 yaslarinda . onlari büyüttum hemde bu zor sartlarda calisarak ,ve sadece biz olarak ,ne kimseye anlatabildim nede yardim isteyebildim ,ve hep en kötü yerlerde en yogun yerlerde calistim .simdi mezunlara bu günleri sartlari öpsün basina koysun.o köyde calostigim 3 yil ömrümden ömurlerin gittigi günlerde.sonrasi gittigim yer ondan kat be kötü hangi birini yazayim.mücadele ederek yilmadan zafer kazanir gibi hissettim her an .suan o yillarimiza bu yipranma az bile.

 

Kadem ÜNAL

Ben de Karadeniz de aynı şartlarda çalıştım salla nehri geçip ardından at sırtında çok doğuma gittim. Traktör ün tekerinin üzerinde karda kışta gece yarısı doğumlara gittim kimse bize siz çocuksunuz bu işin altından nasıl kalkıyorsunuz diye sorulmadı çoğu zaman can güvenliği tehlikesi atlattık yıpranmayı bence çocuk denecek yaşta yaşadık çoğu zaman bilgi yetmiyor aklın hala çocuk

 

Figen Vural BOZKURT

Annem ebe hemşire geceleri eve zorunlu olarak doğuma giderken beni ve kardeşimi evde bırakamazdı. Hafızamda kalan kardeşim annem eşek sırtında ben ve babam at ın üzerinde uçurumların kenarından geçerken korkudan gözlerimi kapatırdım. Üzerimize kar yağardı. Yıllar sonra bende lab. Teknisyeni oldum. Benim çocuklarım at sırtında gitmedi ama yoğun çalışma şartlarında iyi günlerinde kötü günlerinde yanlarında göremediler. Hiçbirzaman sağlıkçı olmayı bu yüzden düşünmediler. Sağlığa hizmet eden tüm sağlık kadrolarında çalışanların çoğu sağlığından oldu. Emekli oluncada alınan komik ikramiye ve maaşta cabası

 

Hatice Kübra

Ocak başı su donup, Mart ortasına kadar evde su olmazdı 😥 çek babam çek çeşmeden. Telefon dahi ilk zamanlar pencere kenarında çekerdi. Kış yol hemen açılmazdı tavada lavaş yapar yerdim, Ozmanlar herkes hastaneye geçmek isterdi para çok diye, adamını bulan geçerdi. Çok da değil yani 2000 li yıllardan bahsediyorum. Bikaç köye birden bakardık Bizden önceki ablalarımız neler yaşadı daha kim bilir.

 

Nezahat Samur

33 yıl hemşirelik yaptım Ankaranın göbeğinde çok silahlı bıçaklı hasta yakınlarıyla karşı karşıya kaldım. Kaç kez istifadan döndüm bari 3600 ü bekleyim dedim onuda vermediler verdim emekli dilekçemi acaba biz emekli olanlar hiç yıpranmadık mı

 

Fatma DOĞAN

O yıllarda doğum var diyerek gece evinden götürülen ebelere tecavüz edildi. Benim ilk atandığım köyde sağlık evi bile yoktu.Köylünün kiler olarak kullandığı kilidi bile olmayan barakada kaldım.

 

Kişilere ait alıntılar Maaş ve Döner Sermaye Ek Ödeme Bilgilendirme Platformu 72 bin kişilik facebook grubu üyelerinden alınmıştır.

Sizde gruba katılmak için tıklayınız

 

Sosyal Medyada Paylaşın: