Sağlıklı Ve Kaliteli Bir Uyku İçin Yapılaması Gerekenler

Genel satlas Haziran 13, 2019

Sağlıklı ve kaliteli bir yaşam için gece uykusunun ne kadar önemli olduğunu eminim ki bilmeyenimiz yoktur. Ancak bazı kişiler vardır ki ne yaparsak yapalım bir türlü gece yeterli uykuyu alamadıklarını belirtirler. İşte bu yazıda uykuya ya da kaliteli deliksiz uykuya hasretlik çekenlere birkaç tavsiyemiz olacak….

Zihinsel ve fiziksel yenilenme için son derece önemli olan uyku stres ve depresyon duygularını olumlu ya da olumsuz yönde etkileyebiliyor. Bu nedenle uyku herkes için önemlidir.

Uykusuzluğun Nedenleri

Uykusuzluğun birçok nedeni olabilir. Uykusuzluğun başlıca nedenleri alkol, nikotin, kafein tüketimi, uyku düzensizlikleri, kişnin aşırı stres yaşaması, ilaç kullanımı, biyolojik saat düzeninin bozulması yani alışık olduğu uyku düzeninin bozulması, psikolojik rahatsızlıklardır.

İyi Bir Uyku İçin Ne Yapılmalı

Öncelikli olarak güneş ışığından daha fazla yararlanmak için 2 ya da 3 saat daha erken kalkın ve yatış saatini de 2 ya da 3 saat erkene alın. Saat 16:00’dan sonra uyumamaya çalışın ki gece rahat uyuyun. Sabah kahvaltınızı aksatmadan yapın. Akşam 19:00’dan sonra yemek yememeye özen gösterin. Öğleden sonra 15:00’den sonra kafeinli içecekler tüketmeyin bitkisel çayları tercih edin. Yatma saatinizden bir saat önce bütün işlerinizi bitirin kendinizi dinlendirin hatta ılık bir duş size iyi gelebilir.

Bütün bu tavsiyeleri denediğiniz ve uykusuzluğun nedenlerini ortadan kaldırdığınız halde hala uykusuzluk problemi çekiyorsanız mutlaka doktora başvurun. Unutmayın, uyku problemi ciddi hastalıkların habercisi olabilir.

#İyi Bir Uyku İçin Ne Yapılmalı #Sağlıklı Ve Kaliteli Bir Uyku İçin Yapılaması Gerekenler #Uykusuzluğun Nedenleri