Sedef Hastalığı Nedir?

Sağlık satlas Şubat 19, 2019

Derinin üst tabakasındaki hücrelerin yenilenme süresinin hızlanması sonucunda ortaya çıkan, iyileşme ve alevlenmelerle devam eden bir çeşit kronik bağışıklık sistemi hastalığı olan sedef hastalığını stres, kış mevsiminde oluşan gribal enfeksiyonlar, ilaçlar, uzun süre güneşe maruz kalma bu hastalığı tetikleyebiliyor.

Özellikle ailenizde sedef hastası bulunuyorsa sizin de hasta olma riskiniz artar. Sedef bulaşıcı bir hastalık değildir.

Hastalığın, kesin olarak sebebi bilinmemekle beraber, beyaz kan hücrelerindeki bir anormallik sonucu gelişebildiği düşünülmektedir. Yaralanmalar, tramvalar, bazı hastalıklar (eklem romatizması, mikropların neden olduğu hastalıklar, boğaz enfeksiyonu) ve kanser gibi hastalıklarda kullanılan, bağışıklık sistemini azaltan ilaçların kullanılmasıyla sedef riski artar. Sedef hastalığında stres, önemli bir faktördür. Ani şoklar, psikolojik bozukluklar sedefin daha da şiddetlenmesine yol açar.

Sedefin Belirtileri

Çocuklarda, yetişkinlerde, yaşılar da farklı özellikler gösterebilir. Çocuklarda kırmızı renkli, kepekli belirtiler vardır. Yetişkinlerde ise hastalığın bütün belirtileri görülür. Kabarıklıklar giderek genişler ve kabuklanmalar ortaya çıkar. Yaşlılarda daha büyük çapta belirtiler görülür. Deri kalınlaşmıştır. Deride, sınırları belli, pembe renkli bir plak, yüzeyinde gümüş renginde kabarıklıklar ile karakterizedir.

Sedefin Tanısı

Sedefin tanısı konması için öncelikle bir cilt hastalıkları uzmanına muayene olmanız gerekir. Yapılan fiziki muayene ile hastalık teşhis edilebilir. Hastalığın nadir de olsa tanısı konması güçleşebilir. Bu durumda deriden parça alınarak yapılan tetkikler sonucu tanı konur.

Sedefin Tedavisi

Öncelikle tedavinin ne şekilde yapılacağına karar verilir. Kullanılan losyon ve kremlerle kaşıntının ve deri üzerindeki kabarıklığın giderilmesi amaçlanır. Ayrıca, deri üzerine uygulanacak bazı ilaçlar verebilir. Doktorunuz gerek gördüğü takdirde bu ilaçlarla beraber fototerapi denilen güneş ışığı da kullanılabilir.

#Sedef Hastalığı Nedir? #Sedefin Belirtileri #Sedefin Tanısı #Sedefin Tedavisi