Şehir Hastanelerine Personel Alımını Nasıl Yapmaktadır

Şehir Hastaneleri Personel Alımını Nasıl Yapmaktadır

Sağlık Bakanlığında genel olarak personel istihdamı aşağıda özetlenen iki ana başlıkta yapılmaktadır. Tüm hizmet alım personeli kadroya geçmiş olduğundan hizmet alım taşeron yöntemi ile personel istihdamı artık yapılmamaktadır.

Sağlık Bakanlığının Genel Olarak Personel İstihdam Modelleri Nelerdir
1-Sağlık ve yardımcı sağlık personeli istihdamı:
a. Hekim, eczacı, diş hekimi vb. sağlık personeli (KPSS puanı olmadan) DHY (Devlet Hizmet Yükümlülüğü Kurası) veya Açıktan Atama Kurası ile devlet memuru olarak atanmaktadır.
b. Yardımcı sağlık personeli (ebe, hemşire vb.) KPSS puanına göre Açıktan Atama Kurası ile devlet memuru olarak atanmaktadır.

2- Teknik, temizlik, veri, güvenlik vb. personel istihdamı: Bazı branşlarda KPSS puanı istenmekte olup ilan edildiği zaman İŞKUR üzerinden Müracaat edilerek sınav ile devlet işçisi olarak atanmaktadır.

Şehir Hastanelerine Personel Alımları Nasıl Yapılıyor

1– Sağlık bakanlığındaki halihazırda hekim, ebe, hemşire vb. devlet memuru veya işçisi olarak çalışmakta olan personelin ataması bakanlık tarafından şehir hastanesine yapılmaktadır.

2– Şehir Hastanesinde Laboratuvar, görüntüleme hizmetleri ve yemek, temizlik, güvenlik gibi otelcilik hizmetleri Kamu özel ortaklığı kapsamında Yüklenici şirket tarafından yürütüleceğinden bu tür personel tamamen şirket tarafından istihdam edilmekte, hastane yönetimi tarafından taşeron usulü veya herhangi bir ihale yöntemi ile personel alınmamaktadır. Şehir hastanesinin açılmasına 2-3 ay kala şirket yönetimi tarafından duyurusu yapılarak personel alımı yapılacaktır. Daha önceden İl Sağlık Müdürlüğü veya başka bir yerde ön başvuru, CV alımı vs. söz konusu olmamaktadır. Bu açılmalar dışında herhangi resmi olmayan reklamlara, personel alımını garanti eden sertifika kurslarına vs. itibar edilmemesi önem arz etmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın: