Soğuk Havalarda Yüz Felcine Dikkat

Sağlık satlas Şubat 7, 2020

Soğuk havaların etkisini arttırdığı dönemlerde uzmanlar yüz felcine karşı dikkatli olunması konusunda uyarıyor.

Soğuk ve sert geçen kış günlerinde yüz felci riski artıyor. Uzmanlar alınacak bazı önlemlerle yüz felci riskinin ortadan kalkacağını belirtiyor.

Yüz felci; beyin sapından çıkan yüze gelen fasyal sinir hasarına bağlı olarak gelişen yüzün mimik kaslarını kullanılamaması ile görülen felç durumudur. Felcin klinik bulguları arasında gözlerini kapatamama ve konuşurken ya da gülerken ağzın bir tarafa kayması en önemli bulgular arasında yer alıyor.

Yüz felci her yaşta görülebilmektedir. Sıklıkla karşılaşılan yüz felcinin en büyük nedenlerinden biride soğuk hava ve viral enfeksiyonlar.

Yüz Felcinin Belirtileri

Yüz felcinin en önemli belirtisi ağız çevresinde kayma, gözleri kapatamama durumudur. Ayrıca ağızda tat duyusunun kaybolması da belirtilerden biridir. Yüzde mimik kayıpları, baş ağrısı, kulak çınlaması ve konuşma zorluğu gibi belirtilerin de yüz felcinin habercisi olabilmektedir.

Soğuk Havalarda Yüz Felci Riskinden Korunma Yolları

Yüzü direk soğuğa maruz bırakmak yüz felcinden korunmanın en önemli yöntemidir. Ayrıca kulak çevresini soğuktan korumak için maske ve şapka takmak gerekmektedir.

#Soğuk Havalarda Yüz Felci Riskinden Korunma Yolları #Soğuk Havalarda Yüz Felcine Dikkat #Yüz Felcinin Belirtileri