Son Yılların Korkulu Rüyası Ebola

Sağlık satlas Haziran 13, 2019

Son yıllarda ebola vakalarında yaşanan artış Dünya Sağlık Örgütünün uluslararası acil toplantı ilan etmesine neden oldu.

İlk olarak Kongo’da 38 yıl önce ortaya çıkan Ebola vakaları son altı yılda artışa geçmiş ve acil durum ilan edilmesine neden olmuştur.

Kanamalı ateş şeklinde seyreden hastalık insan ve hayvanlarda görülür. Virüsün doğal kaynağının Afrika’daki meyve yarasaları olduğu düşünülüyor. Bunun nedeni ise virüsün yayıldığı bölgenin yarasaların coğrafi dağılımıyla örtüşüyor olması.

Ebola Virüsü Nasıl Bulaşır?

Ebola Virüsünün insandan insana geçişi kan, kusmuk, idrar, dışkı, ter ile direkt temas edilmesi ile olmaktadır. Virüs vücuda girdikten sonra ortalama 5-10 gün içinde hastalık gelişmektedir.

Ebola Virüsünün Belirtileri

Hastalık ani başlangıçlı yüksek ateş, üşüme, titreme ve bitkinlik şeklinde başlamaktadır. Ebola Virüsünün diğer belirtileri ise şunlardır; kanamalı ateş hastalığı sonucunda bağışıklık sisteminde çökme, pıhtılaşma fonksiyonunda bozukluk, kaçış sendromu (kanın serum kısmının damar dışına çıkması) şiddetli baş ağrısı, kas ağrısı (özellikle gövde ve sırtta), bulantı, kusma, ishal, karın ağrısı ve şok tablosudur.

Ebola Virüsünün Tedavisi

Ebola virüsü nedeniyle yaşanan ölüm oranı %50-90 arasında değişmektedir. Ebola hastalığının tedavisi için kanıtlanmış, etkili bir yöntem bulunmamaktadır. Ancak belirli destek tedavileri uygulanmaktadır.

#Ebola Virüsü Nasıl Bulaşır? #Ebola Virüsünün Belirtileri #Ebola Virüsünün Tedavisi #Son Yılların Korkulu Rüyası Ebola