Tripofobi Hakkında Merek Edilenler

Çok sık karşılaşılmayan ancak nedeni henüz tam olarak bilinmeyen Tripofobi çilek ve sünger ve benzeri delikli nesne ya da yiyeceklere karşı hassasiyet gösterilmesi durumudur.

Tripofobinin anlamı, düzensiz desenlerin veya küçük delik veya çarpma kümelerinin görülmesinden kaçınmak olan hastalık kişide aşırı aşırı korku ve sıkıntı meydana getirmekte.

Delikli ve gözenekli yapılara karşı hassasiyet duyan tripofobi sahibi kişiler karınca yuvalarından, çeşitli gözeneklere ve arı kovanlarına kadar aklınıza gelebilecek pek çok delikli nesnelere karşı hasasiyet duyarlar ve bunu bir korku olarak değil “tiksinme” ya da “rahatsızlık duyma” olarak tanımlarlar. Ancak uzmanlar bunun bir fobi olduğu belirtiyor.

Tripofobi Neden Olur?

Tripofobi henüz yeteri kadar anlaşılmış bir konu değildir ve bu nedenle neden olduğu da netleşmemiştir. Kimi araştırmacılar kültürel olarak öğrenilmiş bir korkudan çok biyolojik bir tepkiye dayanan “bilinçsiz bir refleks” olduğunu düşünüyorlar. Bazı yılan, böcek ve örümceklerin görüntüleri tripofobik görüntülere oldukça benzemektedir.

Tripofobiyi Tetikleyen Faktörler

Tripofobi yaşayan kişilerin belirtileri genellikle küçük, düzensiz deliklerin kümeler halinde yer aldığı sünger,sabun köpükleri,mercan,bal peteği,arı kovanı,çilek, mısır ve benzeri gibi nesneler tarafından tetiklenir.

Tripofobi Belirtileri

Tripofobi rahatsızlığı olan kişiler tetikleyici nesneleri gördüklerinde korku, tiksinme ya da rahatsızlık hissi,ürperme,titreme,terleme,kaşıntı,bulantı,çarpıntı,baş dönmesi,nefes darlığı,ölüm korkusu ve benzeri çeşitli psikolojik ve fiziksel belirtiler gösterirler.