Tüp Bebek Tedavisine Ne Zaman Başlanmalıdır?

Genel satlas Nisan 24, 2019

Tüp bebek tedavisi çok zorlu bir süreçtir ve zorlu olduğu kadar ateş pahasıdır ve tedavi işe yaramayabilir. Bu yüzden tedaviye başvurmadan önce diğer seçenekleri göz önünde bulundurarak işe yarayıp yaramayacağına kesin bir teşhis koydurmalısınız.

İnsanlar Neden Tüp Bebeği Tercih Ederler?

Bunun sebebi birçok şey olabilir mesela eşinizin veya sizin sahip olduğu durumlar olabilir.Pekçok nedenden tüp bebek tedavisi olabilirsiniz örnek verilecek olursa:

-Sperm sayısının normalden az olması Polikistik gibi rahatsızlıklardan dolayı oluşan ovülasyon problemleri

-Fallop tüpleriyle alakalı problemler.

– Endometriyozis

-kalıtsal hastalıkları veya genetik bozuklukları çocuğunuza geçirmek istemediğiniz için birçok sebepten tüp bebek tedavisine başvurulur.

İsteyen çiftler sperm yada yumurta bağışını seçenek görebilir.Örnek vermek gerekirse:Bir ailenin çocuğuna anne babadan herhangi bir kalıtsal hastalık veya genetik bozukluk geçirme riski taşıyorsa, donör sperm ya da yumurta kullanımı daha iyi bir seçenek olarak gözlenilebilir.Ve de kemoterapi ve radyoterapi tedavi seçenekleri doğurmanızı engelliyebileceğinden  kansere yakalanan kişiler sperm ve yumurtalıklarını dondurma seçeneğini kullanabilir.Bu dondurulan yumurtular tedavi sonlandıktan sonra tüp bebek tedavisinde kullanılması uygundur.

Ailenize En Uygun Tedaviyi Seçin

Doğurganlık son derece heyecan vericidir ve giderek dahada verici olmaya başlayan çalışma bilimidir. Son yıllarda, doğurganlık tedavileri, dünyanın dört bir yanındaki milyonlarca çiftin, sahip olmayı hayal ettikleri aileye kavuşmalarını sağlamaktadır. Bir tüp bebek tedavisinin amacı; doğurganlık sorununun sebebini anladıktan sonra, dört bir yanındaki birçok çiftin, düşlediği ailenin getireceği mutluluk ve sevinç getirecek bir çözüm sunmaktadır. Normal bir çiftin, her yumurtlama döngüsünde sadece %20-25’lik bir gebe kalma şansı vardır. Altı ay sonra, çiftlerin yaklaşık %60’ı, tüp bebek tedavisine başvurmalarına gerek kalmadan, başarılı bir şekilde gebe kalacaktır. Kabaca, 8 çiftten 1’i, denemeden bir yıl sonra bebek sahibi olmayı başaramaz. Bu çiftler, genellikle tüp bebek tedavisine başvurmayı düşünürler.

Kısırlığın Nedeni Bilinmeli

Bir tüp bebek tedavisi döngüsünü denemeden önce; yapmanız gereken ilk şey, sizin ya da eşinizin kısırlığının sebebini öğrenmenizdir. Bir çiftin çocuk sahibi olmasını engelleyen şeyler kadınlarda erkeklerden daha fazladır. Kısırlığa neyin nedeni olduğu öğrenildiğinde, nasıl bir tedavinin uygulanacağı daha kolay seçilecektir.İlaç tedavisinde tedavisin daha iyi cerrahilere kadar bir çok seçenek varıdr.Durumunuzu araştırıp buna göre kara vermelisin çünkü tüp bebek tedavisini boşa yaptırırsanız cep yakar ve umudunuzu azaltır.

Peki Tüp Bebek Uygulamasının Başarı Oranları Nelerdir?

Tüp bebek tedavisinde başarılılık oranıda tüp bebeği tercih etmenizin nedenidir. Tüp bebek tedavisi, hem başarılı hamilelik hem de canlı doğum oranları ile oldukça iyi bir tedavi seçeneğidir.  Bu tedavi seçeneğinde başarılı hamilelik oranları; rahimde başarılı bir şekilde implante edilen ve bir kalp atışı geliştiren embriyolar tarafından belirlenir. Tüp bebek tedavisi sonrası başarılı hamilelik oranları, 35 yaşın altındaki kadınlar için % 47,7; 35-37 yaş arası kadınlarda %38.8; 38-40 yaş arası kadınlarda %29.9’dur. 40 yaşını geçtikten sonra hamilelik oranları büyük ölçüde azalmaktadır. Yaşı 41-42 olan kadınların gebelik oranı %20.1’dir ve yaşı 42’nin üzerindeki kadınlarda bu oran %8.9’a düşmektedir.

Yukarıda belirtilen verilerde görüldüğü gibi, tüp bebek tedavisinde yaş, önemli bir faktördür. 35 yaşına gelindiğinde, bir kadının doğal yollarla hamile kalma şansı da düşüş gösterdiğinden; ilerleyen yaş ile birlikte, tüp bebek tedavisini tercih etmek, mantıklı bir seçim olacaktır.

#tüp bebek #tüp bebek ankara #tüp bebek ilaçları #tüp bebek transfer