Tüp Bebek

Sağlık satlas Nisan 15, 2019

 

Tüp bebek, klasik yöntemler ile bebek sahibi olamayan çiftlere uygulanan bir tedavi şeklidir.

Tüp bebek, erkek (sperm) ve dişi (yumurta) döl hücrelerinin laboratuvar koşullarında birleştirilmesi sonucunda oluşan embriyoların, rahime transferi işlemidir.

Modern tüp bebek tedavisinin kurucusu, Bob Edwars’tır. Bob Edwars’ın tüp bebek konusunda geliştirdiği tedavi sonucu doğan ilk bebek 1978 yılında İngiltere’de dünyaya gelen Louise Brown’dur. Ülkemizde ise ilk tüp bebek doğumu 1989 yılında Ege Üniversitesi’nde gerçekleşti.

Tüp Bebek Yöntemini Kaç Defa Deneyebiliriz

Deneme sayısı konusunda herhangi bir sınır bulunmamakla birlikte iyi merkezlerde yapılan tedavilere rağmen gebeliğe ulaşılamamışsa, deneme sayısı arttıkça gebelik beklentisinde bir azalma yaşanacaktır. Ancak şunu da unutmamak gerekir nedeni belirsiz tutunamama problemi yaşayan çiftler, birçok denemeden sonra gebeliğe ulaşabilmektedirler.

Tüp Bebekte Yaş Sınırı Var Mı?

Tüp bebekte kadınların yaşı önemlidir. Gebe kalma şansı en yüksek yaş grubu 35 yaşından genç kadınlar, 35-38 yaş arasında yaş aralığı kabul edilebilir, 38-40 yaş arasında azalan, 40-42 yaş arasında yine de ümidimizi koruduğumuz, 42-44 yaş arasında ise gebe kalma şansı gittikçe düşmüş durumdadır.

Transfer Edilen Embriyo Sayısı Gebelik Şansını Belirleyen Bir Faktör Müdür?

Tüm yaş gruplarına bakıldığında tek embriyo transferi ile gebelik beklentisi % 28 dolaylarında iken, çift embriyo transferi ile bu oran % 45’e çıkmaktadır.

Tüp Bebek Tedavisi Kimlere Uygulanmaz

Tüp bebek yöntemi sperm üretimi hiç olmayan erkeklere, yumurtlama fonksiyonunu kaybetmiş olan kadınlara, menopoz dönemine giren kadınlara, hormon seviyeleri bozuk olan kadınlara, cerrahi operasyonlar sonucu rahmi alınmak zorunda kalınan kadınlara tüp bebek tedavisinin uygulanması olası değildir.

Tüp Bebekte Kilo Önemli Midir?

Tüp bebek tedavisi için anne adayının sağlıklı, kaliteli yumurta oluşturabilmesi, baba adayının sperm kalitesinin ve canlılığının yüksek olması, anne adayının rahmine transfer edilen embriyoyu en sağlıklı şekilde 9 ay boyunca taşıyıp büyütebilmesi ve doğumun da daha kolay gerçekleşebilmesi gibi çok sayıda olumlu durum için başta anne adayı olmakla birlikte tabi ki baba adayının da normal kilolarda olması gerekiyor.

Özellikle de fazla kiloların anne adayının diyabet, yüksek tansiyon, kalp, böbrek sorunları gibi rahatsızlıklar bakımından çok yatkın olduğu düşünüldüğünde tüp bebek tedavisine başvuran kadınlardan kilolu olanlara doktor, öncelikle kilo vermelerini önerebilir.

#tüp bebek #tüp bebek nasıl #tüp bebek nasıl olur #tüp bebek ne demek #tüp bebek nedir #tüp bebek tedavisi