Türkiye’nin İlk Milli İlaç Molekülü ‘Ankaferd’ Etken Maddesi Mucizesi

Sağlık satlas Kasım 4, 2019

 

Kanamayı kısa sürede durdurma özelliği sayesinde tıp dünyasında ses getiren Türkiye’nin ilk milli ilaç molekülü ‘ankaferd’ etken maddesinin bazı kanser tümörlerini gerileterek, yayılmasını durdurduğu kanıtlandı.

Kanamayı kısa sürede durdurma özelliği bulunan maddenin yara ile yanık iyileşmesini hızlandırdığı, bazı kanser tümörlerini gerileterek, yayılmasını durdurduğu bilimsel kanıtlanmasının ardından ABD, İngiltere ve Rusya gibi dünyanın en güçlü orduları ürünle ilgilenmeye başladı.

And İlaç Genel Müdürü Vedat Fırat, ABD, İngiltere ve Rusya gibi dünyanın en güçlü ordularının da ilgilendiğini belirterek “Almanya başta olmak üzere 3- 4 ülke ile görüşmelerimiz sonuçlanmak üzere. Biz yıllarca hep yurt dışından ilaç ham maddesi ve moleküller alarak, Türkiye’de bunları paketlemeye alışmışız. Bize yıllardan beri yaptırdıklarını şimdi onlara yaptıracağız inşallah.

Bundan 12 yıl önce ailemizde kuşaklar boyu kullanılan, 700 yıllık geleneksel bir bitkisel ürünün bilimle buluşmasına vesile olduk. 2 yıl önce Sağlık Bakanlığı’ndan ruhsat almayı da başardık. 300’ün üzerinde bağımsız bilimsel makaleye konu oldu. Milli bir ürünüz, dedik ve yabancı şirketlerden patentimiz için gelen milyar dolarlık teklifleri reddettik”dedi.

Dünyada Hemofili Hastalarının Faktör Verilmeden Kanamasını Durdurabilen Tek Ürün

Dünyada hemofili hastalarının faktör verilmeden kanamasını durdurabilen tek ürünün bu olduğunu belirten Fırat,  “Mesela yanık ve yara iyileştirme özelliği. Bu konuda birçok çalışma yapıldı. Şimdi de kolon kanserini durdurduğu ve iyileştirdiği gösterildi. İnşallah bunların isimlendirmesi ve piyasaya arzı da kısa süre içinde gerçekleşir. İlk çıktığımızdan beri ordu mensupları, dikkatle izliyorlardı. Pentagon’un kendi kanama durdurma ürünü vardı, ‘çok büyük sır açıklıyoruz’ gibi lanse ettiler. Oysa çok basit bir üründü. Bizim milli ürünümüz, dünyada tek. Basit şekilde anlatırsak, bir boruda bir çatlak olduğu zaman bizimki tamamen kaynak yaparak onarıyor. Dünyadaki diğer ürünler, çatlağın üzerini sarıyor ve tıkaç vazifesi yapıyor. Dolayısıyla kanamayı aslında yavaşlatmış oluyor. Dünyada hemofili hastalarının faktör verilmeden kanamasını durdurabilen tek ürün bu. Şimdi Pentagon, bizi de kendi listesine aldı. Yani isterse artık yerli, milli bu Türk ürününü alıp, kendi askerlerinde kullanabilirler. Bununla beraber İngiltere, Pakistan, Azerbaycan ve Rus ordusu da ürünlerimizle ilgileniyor.”dedi.

#Dünyada Hemofili Hastalarının Faktör Verilmeden Kanamasını Durdurabilen Ürün #Türkiye'nin İlk Milli İlaç Molekülü 'Ankaferd'