Ülseratif Kolit

Sağlık satlas Şubat 15, 2019

Kalın bağırsak(kolon) hastalığı olan Ülseratif Kolit genellikle kolon bölgesinde ortaya çıkar, ancak tüm sindirim sistemini etkileyebilir.

İltihaplanma olarak adlandırılan kolit, kalın bağırsakta tahriş ve şişmeye neden olarak buradaki iç astarda ülser denen yaralara yol açar. Kolit çeşidine göre nedenleri de farklılık göstermektedir. Birçok kolit çeşidinin nedeni bağırsakların yani kolonun virüs, zararlı bakteri veya parazitler tarafından iltihaplanmasıdır. Campylobacter, Shigella, E. Coli, Yersinia, Salmonella kolite neden olan en yaygın bakterilerdir.

Ülseratif Kolitin Nedenleri

Ülseratif kolitin nedeni halen bilinmemektedir. Genetik yatkınlık, İmmün sistemin regülasyonunda bozukluk ve Çevresel faktörler (Sigara içimi, enfeksiyona maruz kalma, hijyenik faktörler, diyet,meslek, anne sütü alıp almama ve mikroorganizmalar) bu hastalığın nedenleri arasında gösterilebilmektedir.

Ülseratif Kolitin Belirtileri

Ülseratif kolitin birçok nedeni bulunmaktadır. Bunlardan bazıları ise şunlardır;

  • Dışkılama ile kan gelmesi, kanlı dışkılama
  • Özellikle kanlı ve mukuslu ishal
  • Kabızlık
  • Hafif ateş yükselmesi,şiddetli ve toksik kolitlerde gittikçe yükselen ateş görülür.
  • Rektumda gerginlik hissi (Tenesmus)
  • Dışkıda barsak salgısı ve cerahat görülmesi
  • Yorgunluk, halsizlik,kilo kaybı
  • Kansızlık ( Demir eksikliği anemisi )

.   Mide bulantısı

.   Cilt sorunları

.   Ağız yaraları

.   Göz iltihabı gibi çeşitli şekillerde ortaya çıkabilir.

Ülseratif Kolit Teşhisi

Ülseratif kolit teşhisi için doktor muayenesinden sonra gerekli görülmesi durumunda kan ve dışkı testi, endoskopi ve kolonoskopi, esnek sigmoidoskopi, Bilgisayarlı tomografi(BT) ve Manyetik Rezonans (MR) gibi testler yapılmaktadır.

Ülseratif Kolitin Tedavisi

Şikayetlere yönelik ilaçlar kullanılırken rahatsızlığın alevlenme sıklığını azaltmaya yönelik ilaçlar da kullanılabilmektedir. İlaç tedavisinden fayda görmeyen ve şikayetleri çok şiddetli olan hastalara cerrahi yöntem tavsiye edilmektedir.

Tedavi edilmeyen veya kontrol altına alınmayan ülseratif kolit kolon kanseri riskini artırmaktadır.

#ülseratif kolit #Ülseratif Kolit Teşhisi #Ülseratif Kolitin Belirtileri #Ülseratif Kolitin Nedenleri #Ülseratif Kolitin Tedavisi