Ürtiker (Kurdeşen) Hastalığı Nedir?

Sağlık satlas Şubat 19, 2019

Ürtiker yani halk arasında daha çok bilinen ismiyle kurdeşen, ani olarak ortaya çıkan kısa sürede kaybolabilen deride kızarıklık, kabarıklık ve kaşıntı ataklarıyla karakterize sık rastlanılan bir deri hastalığıdır.

Deride kabarık, kızarık ve kaşıntılı döküntüler ile karakterize bir cilt hastalığı olan ürtiker yüz dahil tüm vücutta görülebilir. Kızarıklık ve kaşıntı atakları 6 haftadan kısa süreli ise “akut kurdeşen” olarak adlandırılır ve bu aşamada hastayı ileri derecede tetkik etmeye gerek yoktur. Ancak şikayetler 6 haftayı geçerse olay “kronik kurdeşen” olarak adlandırılır ve bu durumda ile hastanın altta yatan başka bir şikayeti mi bu duruma yol açıyor şüphesi ile araştırma yapılmalıdır.

Ürtiker (Kurdeşen) Hastalığının Belirtileri

Kurdeşen de göz kapakları ve dudakta aşırı şişme, ve bazen dilde şişme ile nefes almada zorluk vücutta 24 saat içerisinde yer değiştiren, biri solarken yenisi çıkan irili ufaklı, kaşıntılı, kırmızı kabarıklıklar görülür.

Ürtiker (Kurdeşen) Hastalığının Nedenleri

Hastaların yaşadığı aşırı stres, sıcak-soğuk gibi fiziksel etmenler, yiyecekler (fındık, fıstık, yer fıstığı, balık, çilek, domates gibi gıdalar), enfeksiyonlar, vücuttaki iltihabi durumlar, nezle, grip, idrar yolu iltihapları, diş abseleri, alkol, kişinin yeni kullanmaya başladığı ilaçlar ve vücutta iltihabi reaksiyona bağlı kurdeşen oluşabilmektedir.

Ürtiker (Kurdeşen) Hastalığının Tanısı

Kurdeşende tanı klinik görünüme ve fizik muayene bulgularına dayalı olarak konulur.

 

#Kurdeşen Hastalığı Nedir? #Ürtiker (Kurdeşen) Hastalığı Nedir? #Ürtiker (Kurdeşen) Hastalığının Belirtileri #Ürtiker (Kurdeşen) Hastalığının Nedenleri #Ürtiker Hastalığı Nedir?