Uyuz Hastalığı

Dünya genelinde oldukça sık rastlanılan uyuz hastalığına mikroskopik bir akar türü olan Sarcoptes scabei neden olmaktadır.

Akarların neden olduğu uyuz hastalığı akarların deri altına yerleşmesi ile oluşmaktadır. Kaşıntı geceleri yoğunlaşır tedavi edilmezse ciltte yaralara neden olur.

Bir kişiye ilk kez bu akarlar bulaştırdığında, belirtiler ilk bir-iki ay (2-6 hafta) ortaya çıkmayabilir ancak hastalık ortaya çıkmadan hastalığı çevrelerine bulaştırabilirler. Bir kişi daha önce uyuz kapmışsa ikinci bulaşmada hastalık daha erken ortaya çıkabilir.

Uyuz Bulaşıcı Mıdır?

Uyuz Hastalığına yakalanmış olan kişilerle temas edilmesi ya da kıyafetler aracılığıyla hastalık bulaşır.

Uyuz Hastalığının Belirtileri

Uyuz hastalığının belirtileri şunlardır;

-Şiddetli kaşıntı, kızarıklık ve döküntüler

-Genellikle parmak aralarında, dirsek, bilek, bel, kalça, koltuk altında görülen ve sivilceye benzeyen kırmızı renkli kabarcıklar, yaralar ve döküntüler

-Uyuz bulaşan kişinin cildinde bazen deri yüzeyinin hemen altında tünel açması nedeniyle, minik oyuklar görülebilir.

Uyuz Teşhis Ve Tedavisi

Doktor hastalığının teşhisinde belirtilerin doğrultusunda fiziki muayene yapar. Ancak bazı durumlarda hastalığın teşhisini doğrulamak için doktor, bir iğne yardımıyla uyuz akarlarını cildinizden çıkarabilir ya da cildinizden doku örneği alarak ve bunu bir takım testlerden geçirerek teşhis edebilir.

Tedavide doktor tarafından reçete edilen ilaçların kullanılması oldukça önemlidir. Tedavi esnasında genellikle doktor tarafından reçete edilen vücut krem ve losyonlarının, ilaç reçetesindeki talimatlar doğrultusunda kullanılması tedavi için oldukça önemlidir.