Vajina Kaşıntısı

Sağlık satlas Şubat 10, 2020

Vajina kaşıntısı kadınlar için son derece rahatsız edici ve sosyal hayatlarını olumsuz yönde etkileyen bir durumdur. Vajina kaşıntısının birçok nedeni bulunmaktadır. Bu yazımızda vajina kaşıntısı ilgili merak edilen soruları cevaplamaya çalışacağız.

Vajina kaşıntısı, günlük hayatı olumsuz etkileyen bazen ağrıya neden olan bir sağlık sorunudur. Genel olarak alerjik ve kimyasal maddeler kullanım sonucunda veya menapoz nedeniyle ortaya çıkmaktadır.

Vajina Kaşıntısının Nedenleri

Vajina kaşıntısının birçok nedeni bulunmaktadır. Bazı cilt hastalıkları veya cinsel yolla bulaşan hastalıkların bir sonucu olarak da ortaya çıkabilen vajina kaşıntısı, nadir durumlarda da olsa stres veya vulva kanser nedeniyle  gelişebilir. Ayrıca vajina kaşıntısı tahriş edici kimyasallara maruz bırakılması sonucu da oluşabilmektedir.

Vajinal Kaşıntıda Hangi Durumlarda Doktora Başvurmalıyız

Vajinal kaşıntı bir haftadan uzun sürerse veya vulva üzerinde ülserler veya kabarcıklar kaşıntıya neden oluyorsa, genital bölgede ağrı veya hassasiyet, cinsel kızarıklık veya şişme, idrar yaparken zorlanma, vajinal akıntı var ise, doktorunuza danışmalısınız.

Vajinal Kaşıntı Tıbbi Tedavisi

Doktorunuz vajinal kaşıntınızın altında yatan nedeni muayene ve testler sonucunda bulduktan sonra, tedavi seçeneklerini tavsiye edecektir. Doktorunuz vajinal maya enfeksiyonlarını antifungal ilaçlarla tedavi edebilir. Bunlar, kremler, merhemler veya haplar da dahil olmak üzere çeşitli biçimlerde olabilir. Doktorlar genellikle BV’yi antibiyotiklerle tedavi etmektedirler. Bunlar, oral yoldan aldığınız haplar veya kremler şeklinde olabilir. Kullandığınız tedavi türüne bakılmaksızın, doktorunuzun talimatlarını takip etmek ve ilaçların tümünü tamamlamak oldukça önemlidir.

 

#Vajina Kaşıntısı #Vajina Kaşıntısının Nedenleri #Vajinal Kaşıntı Tıbbi Tedavisi