Vücutta Ki İltihabı Yok Eden Besinler

Sağlık satlas Kasım 14, 2019

Vücuttaki iltihaplar insan sağlığını olumsuz yönde etkilemektedir. Çeşitli hastalıklara neden olan iltihapların biran önce tedavi edilmesi gerekmektedir.
İltihap oluşması birçok nedene bağlı olarak ortaya çıkabilen bir sağlık sorunudur, sık görülen nedenler arasında enfeksiyon kapmak, zatürre, lupus, romatizma gibi hastalıklar yer alır.Hastalıklara ve kişinin hayatında zorluklara neden olan iltihaplanmalar biran önce doktora başvurularak tedavi edilmesi gerekiyor.
Bazı besinler vardır ki iltihabı yok etmede yada tedavi sürecinde vücuda yardımcı oluyor. İşte bu yazımızda iltihabı önleyen besinler hakkında bilgiler yer alacak…
Sarımsak
İltihap giderici özelliğe sahip olan sarımsak yerine sarımsak yağı da kullanabilirsiniz. Ama en iyi sonucu almak için kokusuna aldırış etmeden yemeklere katmalı ya da çiğ olarak tüketmelisiniz.
Ceviz
Araştırmalarda günde 50 gram ceviz yiyen bir kişinin vücudunda iltihap olduğunun göstergesi olan CRP maddesinde azalma meydana geldiği tespit edilmiştir. Bu nedenle günlük tavsiye edilen miktarda ceviz tüketerek iltihaba engel olabilirsiniz.
Fesleğen
İltihap giderici özelliğe sayesinde iltihapla savaş verme de ilk sırada yer alan bitkilerden bir tanesi olan fesleğendir.
Isırgan Otu
Isırgan otu oluşan toksinleri böbrekler aracılığıyla atılması, vücuttaki iltihabın kimyasalların azaltılması ve ağrı kesici özelliği taşımaktadır.
Ispanak
Sofraların vazgeçilmezi olan ıspanak içinde iltihap kurutan antioksidanlar ve bol miktarda E vitamini bulunur. Bu asit iltihapların neden olduğu ağrıları azaltan bir etkiye sahiptir.
Zencefil
Zencefil düzenli kullanım ile eklem romatizmaya bağlı ağrıları azaltmakta, şişlikleri yok etmektedir.
Zerdeçal
Hindistan yemek kültürünün önemli bir parçası olan zencefil içerdiği curcumin isimli madde ile iltihaplara karşı etkili doğal bir antioksidandır. Zerdeçalın iltihaplanmaya neden olan farklı moleküler yapıları engellediği kanıtlanmıştır.
Zeytinyağı
İltihap kurutma özelliği ile dikkat çeken zeytinyağı şeker ve romatizma gibi hastalıklara karşı da vücudun direncini arttıran bir ürün olarak karşımıza çıkmaktadır.

#İltihabı Yok Eden Besinler #Vücutta Ki İltihabı Yok Eden Besinler