Yanık

Sağlık satlas Şubat 13, 2020

Yaygın ev kazalarından biri olan yanık birçok nedenle yaşanabilmektedir. Yanıklar derecelerine göre sınıflandırılır ve bu derecelere göre hastaya müdahale edilir.

Vücudumuzun ısıyla temas etmesi sonucu oluşan dokudaki bozukluklara yanık denilir. Sıcak su, ateş ,güneş, sıcak katı maddelere temas, kimyasal maddelere dokunma, elektrik akımı ve radyasyon

gibi çeşitli etkenler nedeniyle yaşanan yanıklara derecelerine göre tedavi uygulanır. Bazı yanıklarda ilerleyen aşamalarda enfeksiyon riski bulunmaktadır.

Yanık Dereceleri

Yanıklar 3 dereceye ayrılmaktadır. Yanık tedavileri de derecelerine göre uygulanmaktadır. Yanık dereceleri ise şunlardır;

-1.derece yanıklar en hafif yanıklardır. Kızarıklık, hafif ağrı oluşur. Yanık bölgesinde ödem olabilir. İki gün içerisinde iyileşme görülür.

-2.derecede yanıklarda yanık meydana gelen bölgede kabarcıklar halinde deri su toplar. Ağrı olabilir. Deri kendisini yenileyerek iyileşme sağlanır.

-3.derecede yanıklarda derinin tüm bölümü yanıktan etkilenmiştir. Yanık meydana gelen bölgede kaslar, sinirler ve damarlar etkilenmektedir. Sinirler etkilendiği için ağrılar hissedilmez, yaralar görülür.

Yanığa Ne Sürülebilir

Yanığa iyi gelenler şunlardır;

-Antibiyotik kremler sürülebilir. (Çok sürülmemesi şartıyla)

-Aloe vera jeli

-Multivitamin

-E vitamini nemlendiricisi

Ancak, yanık tedavisinde kullanılan kremler veya merhemler bazı durumlarda iyileştirmek yerine yara bölgesine daha çok zarar verebilir. Bu nedenle yanık kremi kullanmadan önce en yakın sağlık kuruluşuna görünmenizde fayda vardır.

#Yanığa Ne Sürülebilir #Yanık #Yanık Dereceleri