Yeni Geliştirilen Çiple Evde Kanser Testi Yapabileceksiniz

Sağlık satlas Kasım 4, 2019

İZMİR Katip Çelebi Üniversitesi (İKÇÜ),önemli bir buluşa imza attı. Basın toplantısı ile tanıtılan seri üretime geçildiğinde eczanelerden alınarak evde uygulanabilmesi hedeflenen cihaz Serviks (rahim ağzı) kanserinin teşhisini kolaylaştıracak.

İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Mühendislik-Mimarlık Fakültesi, Mühendislik Bilimleri-Nanoteknoloji Bölümü’nde akademisyen olarak çalışan Dr. Melike Karakaya, Serviks (rahim ağzı) kanserinin teşhisini kolaylaştıracak bir buluşa imza attı. Karakaya’nın çalışmaları sonucunda ürettiği çip, Katip Çelebi Üniversitesi Rektörlük Binası’nda gerçekleştirilen basın toplantısı ile tanıtıldı. 13 ay süren çalışma sonucu 1 dolar maliyetle üretilen bu cihazın evde uygulanabilir hali ise yaklaşık 30 dakika içinde sonuç verebilecek. Hasta aldığı sürüntü örneğini cihazla birlikte verilen alkollü çözeltide seyreltip, preparata damlatacak. Aynı gebelik testi gibi negatif ya da pozitif diye bir sonuç elde edilecek.

Dünyada Yılda 270 Bin Kadın Rahim Ağzı Kanserinden Hayatını Kaybediyor

Dünyada 2 dakikada 1 kadın hayatını kaybettiğini, 45 yaş altı kadınlarda kanserden ölümlerin 3. sırada olduğunu, 30 yaşını geçen her kadının yılda bir kez smear testi yaptırdığını belirten Dr. Melike Karakaya, “Buradaki ihtiyacı görerek, mühendislik alanını sağlık ile birleştirip ülkemize sağlık alanında fayda sağlayacak bir cihaz geliştirmek istedik. Dünyada yılda 270 bin kadın rahim ağzı kanserinden hayatını kaybediyor. Rahim ağzı kanserini erken teşhis yapabilen bir cihaz geliştirmeyi düşündüm ve şuan sonuca vardık. TÜBİTAK bursu ile Boston Üniversitesi’nde çalışmalarımı gerçekleştirdim. Beth Israel Hastanesi de bana örnekler sağlayarak destek oldu. Bu cihazı Sağlık Bakanlığı’nın katsıyla seri üretimini yapmak istiyorum. Erken teşhis rahim ağzı kanseri çipi sadece Türkiye için değil tüm dünyada kadınlar için önemli” diye konuştu.

#Çiple Evde Kanser Testi #Kanser Testi