Yumurtalık (Over) Kanseri

Sağlık satlas Şubat 12, 2020

Tıpta ki adı Over olan kadınların korkulu rüyası yumurtalık kanseri çoğunlukla menopoz sonrası dönemde meydana gelmekte erken teşhis edildiğinde tedavide başarı oranı yüzde 90’lara kadar çıkmakta.

Yaşam boyu her 100 kadından ortalama 1.4’ünde görülen yumurtalık kanserinde geç kalmamak için düzenli olarak doktora gidilmesi gerekmektedir.

Yumurtalık (Over) Kanserinden Korunma Yolları

-Sigara ve alkol gibi kanser yapıcı maddelerden uzak durmak

-Sağlıklı beslenmek

-Doğum kontrol ilaçlarının kullanımı

Yumurtalık (Over) Kanserinin Belirtileri

Yumurtalık kanseri oldukça sinsi bir hastalık çünkü hastalığın en önemli özelliği, hiçbir belirti vermeden ilerlemesidir. Hastalık belirli bir evreye ulaştığında yarıya yakın hastada yumurtalık kanseri jinekolojik muayene sırasında tesadüfen fark edilir. Ancak ilerleyen durumlarda bazı belirtiler verebilir yumurtalık kanserinin belirtileri;

-Karında şişlik ve vajinal kanama

-İştah kaybı

-Bağırsak alışkanlıklarında değişiklik ve özellikle kabızlığın ortaya çıkması

-Mesane alışkanlıklarında değişiklik ve sık sık idrara çıkma ihtiyacı

-Kilo kaybı

-Karında basınç hissi ve şişkinlik

-Kasıkta dolgunluk veya ağrı

-Gaz veya bulantı

Yumurtalık (Over) Kanserinin Teşhis Ve Tedavisi

Erken teşhis ve tedavinin yüzde 80 ile 90 oranında başarı sağladığı yumurtalık kanserinde erken tanı ve tedavi çok büyük önem taşımaktadır. Kadınların düzenli olarak jinekolojik muayene ve kan testleri yaptırmaları hastalığın saptanmasına yardımcı olur. Yumurtalık kanserinin tanısı vajinal ultrason ile muayenede tespit edilen bir kitlenin, cerrahi müdahale ile ardından yapılan biyopsi ile belirlenir.

Erken evrede cerrahi ile tümörün tamamen çıkarılarak o bölgenin temizlenmesi yeterli olur. İleri evre yumurtalık kanserinde ise hastalık diğer organlara yayılmışsa önce kemoterapi ile kitlenin küçültülmesi planlanır. Daha sonra uygulanacak cerrahi, küçülen kitlenin çıkarılarak bölgenin temizlenmesi için yapılır.

#Yumurtalık (Over) Kanseri #Yumurtalık (Over) Kanserinden Korunma Yolları #Yumurtalık (Over) Kanserinin Belirtileri #Yumurtalık (Over) Kanserinin Teşhis Ve Tedavisi