Zatürre Hastalığına Dikkat

Sağlık satlas Kasım 12, 2019

Bulaşıcı bir hastalık olan zatürre halk arasında griple de karıştıranlar olmaktadır. Oysa ki bulaşıcı özelliği bulunan zatürrenin hemen tedavi edilmesi için doktora başvurulması gerekmektedir.
Tıpta ki adı Pnömoni olan zatürre, başta bakteriler olmak üzere çeşitli mikroorganizmalara bağlı olarak meydana gelen akciğer dokusunun iltihabıdır. Genellikle üşüme- titreme ile yükselen ateş, öksürük, balgam çıkarma (yeşil, sarı, pas rengi), göğüs veya yan ağrısının hastalığın en sık rastlanan belirtileri arasında yer almaktadır.

Zatürre Hapşırık Ve Öksürükle Yayılabilir

Zatürre hapşırık ve öksürükle yayılabildikleri gibi, ağız ve burun salgıları ile bulaşmış bardak, mendil, çatal- kaşık gibi eşyalar aracılığıyla diğer kişilere geçebilir. Bu nedenle hasta bakımı ile ilgilenen kişi veya kişilerin hijyen kurallarına dikkat etmesi sık el yıkaması ve gerekli durumlarda maske takması önemlidir.

Zatürrenin hemen her yaş grubunda görülse de çocuklarda, 65 yaş üstü yaşlılarda, böbrek, şeker, kalp hastalıkları gibi kronik bir hastalığa sahip olanlarda daha sık görülmektedir.

Zatürre hastalığından korunmak için kişinin dengeli beslenmesi, düzenli uyuması ve kişisel hijyen kurallarına (düzenli el yıkama, diş fırçalama gibi) uyması büyük önem taşımaktadır.

#Zatürre bulaşıcı mıdır #Zatürre Hapşırık Ve Öksürükle Yayılabilir #Zatürre Hastalığı